!
Понеделник, 29 Април 2024
24
септ
8
 

Кандидат-депутати: Разделението в здравеопазването не ползва никого

Събота, 24 Септември 2022 | 12:04:05
8

„Аз съм имунолог, не съм лекар, но като компетентност имам претенции, че разбирам от смисъла на ваксинацията, който е превенцията. Аз прекарах заболяването доста тежко в болница и това автоматично прави несъвсем резонно ваксинирането, защото това

„Аз съм имунолог, не съм лекар, но като компетентност имам претенции, че разбирам от смисъла на ваксинацията, който е превенцията. Аз прекарах заболяването доста тежко в болница и това автоматично прави несъвсем резонно ваксинирането, защото това не би променило нищо в моя имунен статус“. Това каза кандидатът за депутат от „Има такъв народ“ проф. Андрей Чорбанов в отговор на въпрос защо държи на отказа си да се ваксинира срещу COVID по време на предизборен дебат в Нова телевизия с д-р Александър Симидчиев, кандидат за депутат от „Демократична България“.

Д-р Симидчиев изрази несъгласие с опонента си.  „Има достатъчно публикации за това, че имунитет спрямо коронавирусите не е устойчив и дълготраен, в резултат на което и преболедували, и ваксинирани, могат да боледуват отново. Точно за това съществува процесът на бустериране, който налага и при други заболявания, не само при COVID, да подсилва хуморалния имунен отговор“, каза той.

Д-р Симидчиев допълни, че целта е да се намали нестабилността на системата като цяло. „Истински липсващото в нашата система беше информираността“, допълни той.

Според проф. Чорбанов кампаниите срещу ваксинацията от партиите се дължат на неправилното разпределяне на ресурсите и парите за ваксини биха могли да бъдат дадени за други по приоритетни направления, а пандемията просто е извадила наяве недъзите на здравната ни система.

„Фактът, че здравната ни система има недъзи, не означава, че не трябва да профилактираме. Точно това е фокусът на „Демократична България“ – трябва да профилактираме, защото нямаме достатъчно ресурс да направим здравната ни система толкова добре функционираща, колкото в най-развитите държави“, каза д-р Симидчиев.

Във връзка с починалия пред Спешния център в Самоков пациент, д-р Симидчиев заяви, че това ще се случва, докато няма фокус ресурсът в здравеопазването да отива там, където е най-необходим и би свършил най-много работа. Пулмологът заяви, че здравеопазването е междупартиен консенсус. „Ние трябва да се съгласим един с друг. Трябва да се слушаме едни други. Имаме нужда да постигнем консенсус за приоритетите и върху тях да работим единени. Разделението в здравеопазването не ползва никого“, каза той, а проф. Чорбанов се съгласи с него.

„Големият проблем в здравеопазването е, че се карат хората, които са най-невинни. Карат се лекарите, медицинските сестри и санитарите с хората, на които се опитват да помогнат. Това е безумно. Вместо да насочим гнева към тези, които определят колко ресурси ще се отпускат за здравеопазване, агресията се насочва към хората, които работят в тази система и дават част от живота си за нея – лекарите, медицинските сестри и другите здравни работници”, каза д-р Симидчиев.

Проф. Чорбанов допълни, че действително гневът на близките се насочва към здравните екипи и че е напълно съгласен, че здравеопазването не е безплатно. „Обикаляйки из страната, често хората се оплакват, че дори в Спешната помощ се налага да си купуват елементарни неща. Ние имаме изработена сериозна програма. В нея участваха здравни мениджъри и специалисти в областта”, каза той.

Д-р Симидчиев подчерта, че дигитализацията на здравеопазването е нужно, за да знаем кой са тези най-важни сектори, към които да бъде насочен ресурсът, за да не си говорим повече за неправилно разпределение на средствата.

 По отношение на оставането на хартиената рецепта, д-р Симидчиев заяви, че това е неправилно и ще затрудни решаването на проблема с антибиотичната резистентност. „Това, че се отложиха електронните рецепти е връщане назад и това е необръщане на внимание на истински големите проблеми в здравната система“, каза той.

Проф. Чорбанов обаче подчерта, че оставането на хартиената рецепта в действие е по необходимост, тъй като системата не е напълно готова за това. „Много голяма част от лекарствените средства се купуват така или иначе без рецепта“, каза той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
t2pf

Tikov 29.09.2022 13:15:55

Men me ,,polzva,,A s men i DS,Dogan i ruskata rezidentura.Dovolen sam ot razdelenieto na robite mi.

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 27.09.2022 06:44:23

Карат се лекарите, медицинските сестри и санитарите с хората, на които се опитват да помогнат. Това е безумно. Вместо да насочим гнева към тези, които определят колко ресурси ще се отпускат за здравеопазване, агресията се насочва към хората, които работят в тази система и дават част от живота си за нея – лекарите, медицинските сестри и другите здравни работници

аз 25.09.2022 10:33:52

Чорбанов от 2г. Харчи държавни пари, за да разработва ваксина срещу ковид. Да даде отчет какво е постигнал и къде са парите.

Гост 25.09.2022 10:09:43

Чорбанова е пародия на учен! Уволнен е дисциплина рано от НЦЗПБ преди 15 години.

Гост 25.09.2022 07:43:36

Имунологът Чорбанов не трябва да се изказва по въпросите на здравеопазването!

Гост 24.09.2022 20:47:19

Смешник, но чете, други и това не правят.

Да да 24.09.2022 15:36:39

Симидчиев е идиот и винаги е бил такъв. Пълен некадърник и профан. Чете избирателно от това, което му харесва! Смешник!

Гост 24.09.2022 14:35:59

Преливане от пустото в празното!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Кондева: Във всеки INN за сърдечносъдови болести има един напълно безплатен за пациента медикамент
29.04.2024 15:16:01

Д-р Кондева: Във всеки INN за сърдечносъдови болести има един напълно безплатен за пациента медикамент

За всеки лекарствен продукт, включен в ПЛС, се определя стойност на дефинирана дневна доза или те ...

9 от 10 души с хронично бъбречно заболяване не знаят, че са болни
29.04.2024 14:33:40 Ирина Пекарева

9 от 10 души с хронично бъбречно заболяване не знаят, че са болни

Съвместен пилотен проект „Здрави ли са бъбреците ти?“ на Асоциацията на пациенти с бъ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...