!
Вторник, 16 Април 2024
26
февр
 

Кардиолози: България изостава сериозно в прилагането на сърдечна ресинхронизираща терапия

Методът е малко познат сред пациентите, а е много подходящ при сърдечна недостатъчност, посочват те

Петък, 26 Февруари 2021 | 16:19:48


Над 450 животоспасяващи кардиостимулатора са имплантирани през миналата година на пациенти със сърдечна недостатъчност у нас. За съжаление обаче сърдечната ресинхронизираща терапия (CRT) не е достатъчно позната сред българските пациенти, поради което г

Над 450 животоспасяващи кардиостимулатора са имплантирани през миналата година на пациенти със сърдечна недостатъчност у нас. За съжаление обаче сърдечната ресинхронизираща терапия (CRT) не е достатъчно позната сред българските пациенти, поради което годишно у нас да се правят малко имплантации. Това стана ясно по време на уебинар на тема „Иновативно лечение за пациенти със сърдечна недостатъчност. Ролята на сърдечната ресинхронизираща терапия (CRT)“. Лектор бе д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив.

„При имплантирани 450 подобни устройства през изминалата година на 1 млн. души население са падат около 64 устройства. За сравнение, в страни като Германия и Италия тази бройка е около 200 на 1 млн. население, а в САЩ те достигат до 450 на 1 млн. население“, коментира д-р Джинсов.

Сърдечната ресинхронизираща терапия е изключително подходяща за пациенти със сърдечна недостатъчност с характерни изменения на електрокардиограмата и рядко има противопоказания, допълни той. По думите му, тя е сред най-съвременните подходи за подобряване на прогнозата при тези пациенти, а когато се комбинира с кардиовертер-дефибрилатор (CRT-D) предотвратява и внезапната сърдечна смърт.

В момента НЗОК каса покрива на 100% от стойността на този тип устройства и пациентът не заплаща нищо, а кардиостимулаторът буквално може да спаси живота му, категоричен е той. Именно затова д-р Джинсов препоръчва на пациентите със сърдечна недостатъчност да се консултират със своите лекуващи лекари за възможността да получат подобен имплант.

„Международни проучвания показват, че CRT удължава живота на пациентите и подобрява качеството му, като намалява симптомите -умора, задух, отоци, както и нивото на хоспитализациите“, обясни д-р Джинсов. Според него пътят на пациента към този вид лечение минава през личния лекар, който да го насочи към кардиолог - електрофизиолог и след това да се прецени необходимостта от поставяне на кардиостимулатор.

„За имплантирането на устройството са необходими два дни болничен престой. Възстановяването е бързо, още на следващия ден след имплантацията пациентът може да се обслужва сам и да се върне към ежедневието си. Тези устройства изискват проверка при специалист по кардиостимулация един-два пъти годишно, като през останалото време пациентите се наблюдават от техните лични лекари и кардиолози“, обясни протокола на проследяване д-р Джинсов.

Статистиката сочи, че около 2 % от населението или над 15 млн. европейци са засегнати от този проблем. В България са регистрирани над 140 000 пациенти със сърдечна недостатъчност, като през последните години се наблюдава нарастваща заболеваемост и смъртност. Това се дължи на застаряването на населението, високия процент на хора със затлъстяване, диабет, хипертония и предсърдно мъждене, предупреждават кардиолозите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
XEZN


Всичко за коронавируса
Още новини
Комисията по здравеопазване прие Здравната стратегия 2030
16.04.2024 19:07:44 Надежда Ненова

Комисията по здравеопазване прие Здравната стратегия 2030

Комисията по здравеопазването прие Националната здравна стратегия 2030 от третия опит. Пр ...

CDC: Няма връзка между внезапната сърдечна смърт и ваксината срещу COVID
16.04.2024 17:26:25

CDC: Няма връзка между внезапната сърдечна смърт и ваксината срещу COVID

Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) изнесоха нови данни, от коит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...