През последните 20 години качеството и на яйцеклетките, и на сперматозоидите на българите постепенно намалява. Причините са свързани с нездравословния начин на живот, химизацията на храните, обездвижването, ползването на горещи душове и вани, тесните дрехи. В основата на това е забързаният начин на живот. Това каза ембриологът д-р Десислава Тачева в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
По думите й репродуктивната медицина се развива много бързо. „Една от най-модерните технологии е възможността да инжектираме в яйцеклетката морфологично нормален сперматозоид с увеличение до 5-6000 пъти, можем да определим имплантационния прозорец – времето, в което жената може да забременее, можем на 3-5 дневни ембриони да определим дали са носители на генетично заболяване. Всичко, което се прилага в развита Европа и САЩ, се прилага и в България“, каза още тя.
Средните нива на Антимюлеровия хормон при българките са по-ниски в сравнение с другите популации, заяви и акушер-гинекологът д-р Явор Владимиров.
„Това означава по-трудно забременяване, по-висок риск от спонтанни аборти и по-ниска успеваемост на инвитро процедурите. Някои от вероятните причини са стресът, околната среда, качеството на живот, контрацептивите, свръхтеглото. Репродуктивната система е едно цяло и всички хормони си кореспондират помежду си. Съвременната българка от повече от 20 години ползва активно контрацептиви. Сега учените търсят баланса между пазенето и възрастта на яйчниците“, каза той.
Целия епизод на подкаста може да чуете тук.