„България страда от липсата на организирани скринингови прегледи за рак на маточната шийка и има нужда от национална скринингова програма, а не от кампания, каквато е направило здравното министерство“. Това каза пред БНР Лилия Асенова от Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка.
Тя бе категорична, че проведената кампания е била с нисък коефициент на полезно действие и на практика се е превърнала в средство за усвояване на едни пари без истински ефект.
„Просто отчитане на едни средства, които е трябвало да се оползотворят, но не в полза на хората – наистина да се хванат в начален стадий жени, които ще развият рак на маточната шийка. Не знам колко жени са били уведомени за това. В сайта на МЗ бяха изписани всички болници, които предлагат такива прегледи. След това, ако има нещо сериозно, кой е уведомил тази жена, че има проблем, кой я е насочил?“, каза Лилия Асенова.
Отчетите сочат, че начинанието е погълнало 2 млн. лв. за клип, излъчван в продължение на 17 дни. Резултатът обаче е скромен - само около 17 000 жени са се прегледали, което е едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна 12 млн. лв.
През последните 3 месеца на 2024 година лечебни заведения от всички 28 области у нас предлагаха безплатни прегледи на жени между 20 и 49 години, независимо от осигурителния им статус. Единствено здравноосигурените между 30 и 39 години бяха изключени от скрининга, тъй като имали право на профилактичен преглед с направление. Прегледите започнаха със закъснение там, където се забави сключването на договори със здравните заведения.
Похарчени са 2 млн. лв. за клипове, завъртени по радиостанции и телевизии, за билбордове и плакати, разположени по извънградските пътища, както и в големите градове и столичния градски транспорт. На трите национални телевизии са изплатени 1 млн. лв., за да излъчват клип в последните 3 седмици от провеждането на прегледите.
„Това са просто едни пари на вятъра“, лаконично коментира Лилия Асенова.
„Скринингът има за цел да открива изменените клетки в най-ранен стадий, когато изменените участъци могат да бъдат лекувани. След като веднъж се е развил рак на маточната шийка, лечението става много по-трудно и малко успешно. Във Великобритания скринингът е въведен още през 80-те години и спасява около 5000 жени всяка година от тежко заболяване“, припомни тя.
Ако има организиран популационен скрининг у нас, на преглед ще подлежат всички жени между 25 и 60 години. Първоначално това ще се прави веднъж годишно, до получаване на 3 последователни резултата за липса на рак. След това изследването се прави на 3 години. Жените трябва да получат покана за такова изследване, а програмата да действа постоянно, подчертава Лилия Асенова. По думите ѝ, когато се изготви и представи национална скринингова програма, всички ще знаят, на прегледи ще бъдат поканени и здравно неосигурените.