През последните пет години гражданите на страната са посещавали предимно държавни болнични заведения, като повече от половината анкетирани споделят, че те или техен роднина е бил пациент в такова заведение. Посещавалите частни лечебни заведения са малко под тридесет на сто. Сред посетилите на частни болници се наблюдават по-високи нива на удовлетвореност от получените грижи, но това им е коствало повече финансови средства. Това показват данните от анализ на Българския институт за правни инициативи (БИПИ), базиран на проучване от април сред 1048 пълнолетни граждани на България.
Предпочитанията за лечение в частни болници са силно изразени сред българските граждани – над 70% от тях биха избрали частно лечебно заведение в случай, че имат нужда да се лекуват, показват още данните. Гражданите на възраст до 50 години в по-голяма степен отдават своите предпочитания на частните болници. Най-ясно това е изразено сред анкетираните, попадащи във възрастовата група 31-40 години. В частни лечебни заведения в по-голяма степен биха искали да се лекуват и респондентите с най-високи доходи.
Държавните болници са по-предпочитани от лица от ромски произход и от хора с начално образование. По-висок е делът на избиращите държавни лечебни заведения и сред жителите на селата.
Респондентите, които споделят, че към настоящия момент са здравноосигурени, по-често посочват, че ако можеха да избират, биха предпочели да се лекуват в частно лечебно заведение.
Равнопоставеност между лечебните заведения по отношение на финансирането от здравната каса е налична според 40,9% от българските граждани. 44,4% са на мнение, че такава няма, и че частните болници се радват на по-добри условия. Малко под 15% от анкетираните смятат, че държавните болници са тези с по-добри условия по отношение на финансирането от НЗОК.
Много добрите условия за престой в лечебното заведение (73,8%) и наличието на модерна апаратура (68,1%) са характеристики, които мнозинството от българските граждани приписват на частните болници. По-високото качество на лечението също е по-често посочвано по отношение на частните болници, но за сметка на това според анкетираните лечението в тях е по-скъпо.
Корупцията и по-силната държавна подкрепа са по-разпознаваеми за държавните и общинските лечебни заведения. В тях също така лечението се определя като по-достъпно – както по отношение на достъпа до специалисти, така и по отношение на медикаментозна терапия, съобразена с финансовите възможности на пациентите. Мнозинството от българите определят „източването“ на пътеки от здравната каса, предоставянето на по-добра грижа за пациентите, които имат повече пари, и допълнителните плащания за избор на лекуващ екип като негативи, присъщи за всички лечебни заведения, независимо от собствеността им. В същото време прозрачното финансиране и публичната информация за получените средства от здравната каса и за тяхното разходване са дефицити, които се наблюдават във всички болници, смятат анкетираните.
Оценката за ефективността на управлението на сектор здравеопазване е силно отрицателна – над 70% от българските граждани са на мнение, че здравеопазването в страната не се управлява по ефективен начин – 51,6% от анкетираните смятат, че сектор здравеопазване се управлява по-скоро неефективно, а 25,3% - напълно неефективно. 22,2% се придържат към позицията, че здравеопазването се управлява по-скоро ефективно. Твърдо убедени в неговата ефективност са една 0,9% от анкетираните.
Най-висока оценка за управлението на сектора дават респондентите с начално образование – над 60% го определят като ефективно в някаква степен, като единствено сред притежателите на тази образователна степен положителните оценки надхвърлят отрицателните.
Над 70% от българите също така заявяват, че болниците не са добре разпределени на територията на страната. В същото време техният брой се определя като достатъчен от над 60% - и по отношение на частни, и по отношение на държавни болници. Малко над една трета от гражданите са на мнение, че броят на държавните болници в страната е твърде малък.
Като достатъчен се определя и броят на лечебните заведения в близост до местата, на които живеят респондентите – 61,8% от тях са на подобна позиция за частните, а 68,1% - за държавните болници. Близо една трета от гражданите определят броя на болниците в близост до мястото, на което живеят, като твърде малък – и частни, и държавни. Това са предимно жителите на малки градове и села, където достъпът до здравеопазване е по-ограничен.
По въпроса за съществуването и функционирането на частни здравни каси се наблюдава относителен паритет в нагласите „за“ и „против“, като минимален превес вземат противниците – 27,3% подкрепят подобна идея, срещу 28,3%, които не подкрепят. Висок е делът на респондентите, които не могат да изразят мнение по въпроса – 44,4%.
Високият дял на затрудняващите се да отговорят се запазва и при въпроса дали общински лечебни заведения, функциониращи на загуба, следва да бъдат приватизирани (46,5%). Делът на отхвърлящите подобна възможност е по-висок от този на подкрепящите – 33,6% срещу 20,1%.
Детайлно с анализа на БИПИ можете да се запознаете тук.
Що не е зададен следния въпрос: Ако можете да изберете, бихте ли предпочели АВСТРИЙСКО КАЧЕСТВО на здравните услуги, с АВСТРИЙСКИ МЕСЕЧНИ ЗДРАВНИ ВНОСКИ? Или предпочитате "лошото" българско качество срещу ЦЕЛИ 20 лева месечно?
При австрийски заплати - да; при български - не. И при български лекари на нивото на австрийските.
Че те българските лекари и сега са на нивото на австрийските! Само че около 7-8 пъти ПО-ЗЛЕ платени!
Предпочитат частните, ама над 70% се лекували в държавни.
Крайно време е всички болници да се приватизират . Тогава самите строители на капитализма ще се саморазредят до 160 броя , колкото трябва да са болниците в територията .
Повечето работещи имат допълнително здравно осигуряване и затова ходят в частни болници...
ако махнете от държавните - университетските , ще останат ли 5% ? .......... и ако теоретично никой не иска да попадне в периферното здравеопазване , защо мъчите хората ?