710 са бъдещите медицински сестри, с които лечебни заведения от цялата страна искат да сключат договор в началото на обучението им и да задържат като свои служители след приключването му. Това е една от най-търсените и предпочитани от работодателите в здравния сектор специалности: ако в повечето заявки фигурират по няколко специалности, които варират („Медицина“, акушерка, рентгенов лаборант, медицински лаборант, рехабилитатор и др.), то специалността „Медицинска сестра“ е почти неизменна. Немалка част от лечебните заведения пък проявяват интерес единствено към студенти от тази специалност, като общият брой заявки за всички останали шест специалности в сектора е по-малък от този за бъдещите медсестри.
С най-много студенти от специалността са заявили желание да сключат договор две лечебни заведения – столичната Национална кардиологична болница (НКБ) и МБАЛ Силистра. И двете болници се надяват да се договорят с по 80 бъдещи медсестри.
По-малко от половината на броя, заявен от работодателите за специалност „Медицинска сестра“ пък е този за бъдещите лекари.
Припомняме, специалността „Медицина“ бе включена само преди месец и половина като възможност за сключване на договори със студенти.
Общо 269 са бъдещите лекари, с които лечебни заведения от страната искат да сключат договор в началото на обучението им. Най-много от тях отново са заявени от МБАЛ Силистра – 40. Болниците в Шумен и Ямбол пък са дали заявка за договаряне с по 30 студенти, обучаващи се в специалност „Медицина“.
На трето място по търсене от работодателите в здравния сектор се нареждат бъдещите акушерки. Лечебните заведения у нас предлагат договор на 166 обучаващи се в тази специалност, като няколко от тях са изявили желание да се споразумеят с по 10 студенти от нея.
Лечебните заведения в страната ще предложат договор също така на 114 студенти по специалността „Медицински лаборант“, 53 – „Рентгенов лаборант“, 43 – „Лекарски асистент“, както и 11 бъдещи рехабилитатори, сочи Списъкът на работодателите, имащи право да сключват договори със студенти съгласно нормативната уредба за учебната 2025/2026 г, приет миналата седмица от Министерския съвет.
През академичната 2025/2026 г. 137 работодатели ще имат право да сключват договори за обучение на студенти и да им осигурят работно място след успешно завършване, реши правителството.
Държавата ще покрива разходите за следването на тези студенти, като целта на финансовата подкрепа е да се подобри връзката между висшето образование и потребностите на икономиката и да се стимулира обучението във важни за развитието на страната специалности, където има недостиг на висококвалифицирани кадри.
Работодателите в списъка, одобрен от Министерския съвет, са предложени от шестима министри - на икономиката и индустрията, на здравеопазването, на енергетиката, на земеделието и храните, на транспорта и съобщенията и на иновациите и растежа. Над половината от работодателите в него пък – 79 от 137 – са от здравния сектор.
Списъка с работодателите и заявките им вижте тук.