Ново откритие може да промени начина, по който диабет тип 1 се диагностицира и лекува при хора от африкански произход, казват изследователи, цитирани от Ройтерс.
При диабет тип 1, произвеждащите инсулин бета-клетки в панкреаса спират да работят в детството или ранната зряла възраст. Заболяването се дължи на автоимунен процес, при който имунната система произвежда така наречените автоантитела, които погрешно атакуват панкреаса.
Но изучавайки 894 доброволци в Камерун, Уганда и Южна Африка с диабет, открит в млада възраст, изследователите установяват, че 65% от тях не са имали обичайните автоантитела, които обикновено се наблюдават при хора с диабет тип 1 в други части на света. Нито пък са имали гените, които обикновено предразполагат към заболяването, или характеристики, съвместими с други известни видове диабет, като диабет тип 2 и диабет, свързан с недохранване.
„Това предполага, че много млади хора в този регион имат съвсем различна форма на диабет тип 1 и не е с автоимунен произход“, казва в изявление ръководителят на изследването Дана Дабелеа от медицинския кампус Аншуц към Университета на Колорадо.
Сравнявайки данните с проучвания в САЩ, изследователите установили, че 15% от чернокожите американци, диагностицирани с диабет тип 1, имат форма на заболяването, подобна на пациентите в Субсахарска Африка, характеризираща се с отрицателни автоантитела и нисък генетичен рисков рейтинг, според доклад в The Lancet Diabetes and Endocrinology.
Белите американци с диабет тип 1 обаче показват типичния автоимунен модел и дори да нямат откриваеми автоантитела, тяхната генетика все пак сочи към автоимунен диабет.
Клиницисти в някои части от Африка отдавна подозират, че някои деца, диагностицирани с диабет тип 1, не отговарят напълно на стандартния профил, казват изследователите.
Повечето проучвания до момента са фокусирани върху белите западни популации, пренебрегвайки регионалното и генетичното разнообразие в представянето на заболяването, отбелязват те.
„Тези открития са зов за събуждане“, каза в изявление съръководителят на изследването професор Мофат Нийренда от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина към Изследователския отдел на Уганда.
„Те оспорват нашите предположения за диабет тип 1 и показват, че заболяването може да се прояви по различен начин при африканските деца и юноши. Спешно трябва да задълбочим изследванията си върху биологичните и екологичните фактори, които обуславят тази форма на диабет, и да гарантираме, че нашите диагностични и лечебни подходи са подходящи за целите в африкански условия.“