Уринарните инфекции са сред най-често срещаните бактериални заболявания, засягащи хора от всички възрасти, като най-уязвими са жените между 18 и 40 години. Въпреки честотата им, лечението често протича хаотично – с неправилно подбрани антибиотици, самолечение или прекъсване на терапията, което води до сериозни усложнения.
„Микробиологичното изследване на урината преди започване на лечение е основополагащо. Без него рискът от неуспешна терапия, хронични рецидиви и сериозни усложнения като бъбречни увреждания нараства многократно“, подчерта д-р Цветелина Бадалова-Петрова от УМБАЛ Каспела
Правилният избор на антибиотик зависи от вида на бактериалния причинител, локализацията на инфекцията и нейното остро или хронично протичане. Особено внимание се обръща и на състояния като безсимптомната бактериурия – наличие на бактерии в урината без клинични прояви на инфекция.
„Не всяка находка на бактерии изисква лечение. В повечето случаи при безсимптомна бактериурия антибиотична терапия е ненужна и дори вредна, като увеличава риска от антибиотична резистентност“, посочва проф. д-р Емил Кумчев от УМБАЛ Каспела.
„Изключение правим само за бременни жени и пациенти, на които предстоят урологични манипулации“, подчерта още той.
Неправилното или прекъснато лечение на уринарните инфекции може да доведе до сериозни последици като хронични рецидивиращи инфекции, бъбречни увреждания, пиелонефрит и дори сепсис.
Експертите от УМБАЛ „Каспела“ съветват: При първи симптоми да се потърси лекарска помощ; да се извърши микробиологично изследване на урината преди започване на антибиотик; да се следва стриктно предписаната терапия; при чести рецидиви да се обсъди профилактика и допълнителни изследвания.
Осведомеността и правилното поведение при уринарни инфекции са ключови за бързо възстановяване и предотвратяване на тежки усложнения, подчертават експертите.