!
Петък, 29 Март 2024
24
авг
1
 

От печата: За агресията над лекари и бумащината в системата, отново за фонда за лечение на деца

Четвъртък, 24 Август 2017 | 09:48:51
1

Темата за агресията над лекари и сестри намира място и в днешния печат. „Стандарт“ предоставя интервю с д-р Евгений Карастоянов от МБАЛ "Св Пантелеймон" – Плевен, който коментира зачестилите отново прояви на грубо отношение сп

Темата за агресията над лекари и сестри намира място и в днешния печат.

„Стандарт“ предоставя интервю с д-р Евгений Карастоянов от МБАЛ "Св Пантелеймон" – Плевен, който коментира зачестилите отново прояви на грубо отношение спрямо представители на съсловието. По думите му една от причината са медиите, в които всички лекари са  „под един знаменател и по този начин се настройва обществото“.  „Агресията, насилието към лекарите - всичко е последица по-скоро от това, отколкото от непрофесионализъм или от некачествена работа на лекарите“, посочва той.  Освен това, посочва той, постоянно има проблеми в системата на здравеопазването и то най-често свързани с финансирането. „А когато няма достатъчно финансиране, не може да се окаже качествена услуга на пациент, тъй като не може с малка сума пари да си купиш качествена стока в магазина. Хората работят с това, с което разполагат“, отбелязва д-р Карастоянов. Основен проблем пред лекарите у нас, става още ясно от думите му, е постоянната документация, която отнема много време и усилия. „От няколко години освен на хартиен носител, всичко се отразява и по електронен начин. Има много безсмислени бюрократични формуляри и ние непрекъснато трябва да внимаваме да не сгрешим, защото постоянно се проверяват. Това ни отнема много време, което по-добре да отделяме на пациентите“, отбелязва той, като допълва, че в някои държави проблемът е решен чрез електронна система.

Промените в правилника на фонда за лечение на деца също са тема за вестниците днес. „Сега“ предоставя интервю с Красимира Величкова от Български дарителски форум, която е участвала в работната група по изготвянето им. На практика от него обаче става ясно, че техните предложения не са взети предвид. Тя критикува промените, свързани с избора на член на обществения съвет, който да бъде публичен говорител, както и възможността на министъра да освобождава предсрочно членове на съвета, ако те говорят нерегламентирано. Величкова коментира и промяната, чрез която ОС ще организира обществена поръчка за медицинските изделия. „В работната група много спорихме какво точно е най-доброто решение“, споделя тя. „МЗ предложи фондът да обявява обществени поръчки. Директорът на фонда д-р Тинка Троева изрази скептицизъм по отношение на това предложение, защото казваше, че самият фонд няма достатъчно ресурс и експертиза да прави такъв тип поръчки, но така или иначе това ще се случи. Тъй като нас ни интересуват най-вече децата, поискахме в правилника поне да бъде записано, че докато тази процедура не се състои и не започне фондът да работи по този начин, изделия ще бъдат финансирани по стария ред. Сега обаче в проекта пише, че до три месеца от влизането му в сила тази процедура трябва да бъде започната. Въпросът е, че фирмите могат да обжалват, да спират търга и нямаме сигурност, че в един момент няма да се окажем в положение огромна група деца да останат без помощ, защото някъде около 60-70% от бюджета на фонда отиват именно за медицински изделия“, пояснява тя.

Жителите на Великотърновска област, които са близо 260 000 души разчитат на един единствен лекар токсиколог, информира „Труд“. Д-р Виолета Пашова споделя, че почти всеки ден, от май до октомври в болниците в Горна Оряховица и Велико Търново има случаи на ужилени или ухапани от насекоми пациенти. Тя работи в МБАЛ "Свети Иван Рилски" в железничарския град, но консултира пациенти и на областната болница във Велико Търново. Д-р Пашова е единственият медик в региона, специализирал "Клинична токсикология" и е с над 30-годишен стаж. През седмицата дежури по 12 часа и в Спешна помощ в Горна Оряховица. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
6#zx

гост 24.08.2017 10:26:50

Д-р Карастоянов е абсолютно прав в коментара за причините за грубо отношение към медиците. Медиите имат голям принос за зачестилата агресия в търсене на сензация от непроверена/недоказана новина за ,,лекарска грешка и отклоняване на вниманието на обществото от истинските проблеми в здравеопазването.


Всичко за коронавируса
Още новини
Е-услуга на НЗОК улеснява пациентите да следят статуса на е-протокола си за лекарства
29.03.2024 10:16:26

Е-услуга на НЗОК улеснява пациентите да следят статуса на е-протокола си за лекарства

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) напомня, че здравноосигурените лица (ЗОЛ) могат да с ...

Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.
29.03.2024 09:31:50

Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.

От днес, 29 март, започва изпълнението на програмата на Националния осигурителен институт (НОИ) з ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...