!
Вторник, 19 Март 2024
11
ноем
 

От печата: Сестрите намалели с 15 000, нарушения в „CryoSave“-България, 52-годишна жена роди във Варна

Понеделник, 11 Ноември 2019 | 09:02:06


Недостигът на лекари и медицински сестри у нас е тема на днешното издание на „Монитор“. „Глад за кадри и спешна нужда от лекари и медицински сестри. Това е един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено българското здравеопаз

Недостигът на лекари и медицински сестри у нас е тема на днешното издание на „Монитор“. „Глад за кадри и спешна нужда от лекари и медицински сестри. Това е един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено българското здравеопазване. За да борят кадровия дефицит, вече се зараждат и неправителствени инициативи. Последната такава е по идея на фондация "Майки за донорство" и е насочена към най-малките. За острия недостиг на кадри в здравеопазването през последните години говорим все по-често. Причините не са само протестите на специалистите по здравни грижи и студентите по медицина, а и фактът, че дефицитът вече е осезаем. Най-критична е ситуацията при медицинските сестри които за последните 20 години са се стопили с 15 000. В борбата за привличане на кадри вече се включва и болница за женско здраве, като отваря вратите си за ученици. До края на учебната година специалисти от болницата ще развеждат децата и ще показват за какво служат операционната, родилната зала, неонатологията. Ще ги научат как се поставя инжекция и как се прави хирургичен шев“, пише изданието.

„Докато опитват да борят демографската криза, от фондация "Майки за донорство" все по-често чуват и коментари за липсата на кадри в здравната система. Хрумва им, че ако искаме повече млади хора да следват медицина и да останат в България, първо добре трябва да им обясним защо това трябва да се случи. Специалистите по здрави грижи, сред които са медицинските сестри, акушерките, лаборантите и рехабилитаторите, са най-търсените кадри в здравната ни система. Причината - или се концентрират в големите градове, или сменят професията поради ниско заплащане и недобри условия на труд а голяма част от тях са вече в пенсионна или предпенсионна възраст“, допълва още медията.

„Сега“ информира за нарушения, които Изпълнителната агенция "Медицински надзор" (ИАМН) е открила в затворената "Тъканна банка криоцентър България" (ТБКЦБ), която е българският клон на "CryoSave“. „Проблемът е, че от почти всички досиета на взетите стволови клетки липсва информация за изследването на майчината кръв, което е неразделна част от пробата. За 2018 и 2019 г. обаче няма представено такова изследване и това поставя пробите под карантина. ИАМН все още не е отменила разрешението за дейност на тъканната банка, макар че шефът й поиска това преди няколко месеца, когато се разбра, че фирмата-майка фалира, а 300 000 проби от Европа, в това число и 7000 от България, се местят в друга банка в Полша. Оказа се, че това се прави по силата на задължително споразумение, което пази биологичния материал в случай на фалит. И досега обаче повечето родители нямат потвърждение от Полша, че пробите им са там. Ако ТБКЦБ остане без лиценз, както иска, тя вече няма да може да бъде проверявана и санкционирана от агенцията. Друг проблем с тази тъканна банка е, че пробите, които е вземала непосредствено преди да прекрати дейност, са изпращани в Португалия, без изобщо да има договор за това. Досега от агенцията уверяваха, че няма проблеми с дейността на ТБКЦБ. Дружеството е със запорирани сметки, тъй като НАП търси от него над 2.6 млн. лв. ДДС. По казуса има висящо съдебно дело“, уточнява изданието.

Жена на 52 г. е родила здраво момиченце във Варна, съобщава „24 часа“. „Малката Деница е с тегло 3, 17 0 кг и се адаптира успешно, съобщиха от "Майчин дом" - Варна. Бременността, резултат на изкуствено оплождане, е била наблюдавана непрекъснато от д-р Даниела Станева и акушерката Рени Корновска. Въпреки възрастта и придружаващите заболявания на майката благодарение на екипа от специалисти раждането чрез цезарово сечение е преминало успешно“, пише всекидневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
GL5%


Всичко за коронавируса
Още новини
Първото дежурство на медицинския хеликоптер ще е идния месец
18.03.2024 17:21:33

Първото дежурство на медицинския хеликоптер ще е идния месец

Първото дежурство на медицинския хеликоптер ще е след началото на април. Това съобщи зам.-министъ ...

Безплатни консултации за рак на дебелото черво в ИСУЛ
18.03.2024 16:59:18

Безплатни консултации за рак на дебелото черво в ИСУЛ

Безплатни консултации за колоректален карцином организира Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...