!
Петък, 19 Април 2024
12
ноем
1
 

От пресата: За медицинските изделия, за грипа, за хората с увреждания

Понеделник, 12 Ноември 2018 | 09:07:10
1

„Установена е порочна практика да не се заприходяват медицински изделия в някои болници. Това е посочено като мотив за приемането на новата наредба към Закона за медицинските изделия, внесена от здравния министър Кирил Ананиев и социалния Бисер П

„Установена е порочна практика да не се заприходяват медицински изделия в някои болници. Това е посочено като мотив за приемането на новата наредба към Закона за медицинските изделия, внесена от здравния министър Кирил Ананиев и социалния Бисер Петков”, четем днес в „Телеграф”.

„Злоупотребите с медицински изделия създават риск от използване на такива с неустановен произход, обясняват експерти от двете ведомства. Една от мерките е, че ще се даде възможност на НЗОК предварително да определя максимална стойност, до която да заплаща медицинските изделия според тяхната група. По този начин разходът на НЗОК за тях ще подлежи на контрол. Едно от условията касата да изплати стойността на дадено медицинско изделие е то да няма регистриран с него инцидент в Изпълнителната агенция по лекарствата. Блокирани или изтеглени от пазара партиди през последните две години също ще бъдат мотив за отказ от финансиране. Наредбата ще гарантира на пациентите еднакво доплащане на медицински изделия, ако това се налага”, пише вестникът.

„Земя” се спира на очакванията за грипа този сезон. „Грипът може да се забави заради хубавото време през есента, успокои хората директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев в интервю за Агенция „Фокус” за грипа и заболеваемостта през есента. Грипът е такова сезонно заболяване, за което не можем да кажем точния ден и час. Просто опитът ни последните десет години е, че циркулацията започва обикновено края на ноември, началото на декември. Сега с това хубаво време може да се забави, обясни той”, пише изданието.

„Може към средата на декември да започне циркулацията на грипните вируси и да има единични болни хора. Обикновено грипът през декември и януари набира своята сила. След това предстои така наречената грипна вълна, когато за единица време боледуват много хора. Обикновено това е краят на януари или началото на февруари, уточни още проф. Кантарджиев”, допълва всекидневникът.

„Ако пандемичният щам A1N1 се разпространи, за много кратко време могат да се разболеят доста хора, след което бързо да отшуми. Епидемията, ако е H3N2 - другата разновидност на А1 грипа, то тогава той бавно ще набира скорост и ще ни напусне чак в началото на пролетта, коментира Агенция КРОСС”, пише още вестникът.

„Монитор” публикува данни за хората с увреждания на пазара на труда. „Всеки трети инвалид, който е на трудовата борса, трайно е останал без работа заради ниска квалификация. Между 35 и 38% от хората с увреждания, които са регистрирани в регионалните бюра, остават извън пазара на труда през последните 8 години, стана ясно от данните, които предостави Агенцията по заетостта за „Монитор”. През настоящата година те са точно толкова, колкото са били и през 2008 г. - 38 на сто, докато през 2016 и 2017 г. се е наблюдавал лек спад на инвалидите без образование. Тогава те са били около 36%”, отчита материалът.

„Трудно е да се намери работа на тези, които са без квалификация или чиито увреждания предполагат специални условия на труд. Там действително се налага активно предлагане на стимули за работодателите да предпочетат хора с увреждания, за които да преоборудват работното място”, казват експертите от Агенцията по заетостта. Затова държавата поема за определен период от време част от трудовото възнаграждение на наетото лице и осигурителните му вноски.

Същевременно тези, които имали подходяща професионална класификация си намирали работа толкова бързо, колкото и хората без заболяване, добавят от агенцията. За първите девет месеца на годината при 11 292-ма инвалиди, записани в регионалните бюра, 6831 са си намерили подходяща за тях длъжност”, четем още във вестника.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rX7B

наблюдател 12.11.2018 11:15:53

Цитат: Всеки трети инвалид, който е на трудовата борса, трайно е останал без работа заради ниска квалификация.... Защо ми се струва, че всеки трети, който трайно е останал без работа заради ниска квалификация е минал през ТЕЛК и е менте-инвалид...


Всичко за коронавируса
Още новини
Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...

Специализантка в УМБАЛ – Пловдив с грамота за „Най-добър клиничен случай“
19.04.2024 16:59:25

Специализантка в УМБАЛ – Пловдив с грамота за „Най-добър клиничен случай“

Специализант в Отделението по ендокринология в УМБАЛ – Пловдив с ръководител д-р Станимира ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...