Две нови скринингови програми за онкологични заболявания започва Министерството на здравеопазването от тази година. Едната от тях е за рак на маточната шийка и обхваща възрастовата група 25-65 години, а другата е за рак на дебелото черво, като в нея ще бъдат обхванати хората на възраст 45-75 години. Това съобщи пред БНР директорът на дирекция „Опазване на общественото здраве“ към Здравното министерство Илия Тасев.
Изпълнението на програмите по предложение на Оперативния съвет към Националния раков план ще се осъществява с помощта на комплекти за самотестове, стана ясно още от думите му. Тасев уточни, че тази или следващата седмица Министерството на здравеопазването (МЗ) ще публикува двете нови програми и дейностите по реализирането им.
„След приемането на програмата МЗ ще направи обществена поръчка за тестовете. Те ще бъдат предоставяни на лицата от възрастовите групи, включени в програмата, за да могат да осигурят в домашна среда вземането на пробата със съответните указания как това ще бъде осъществено. Възприет е модел, който се прилага в редица европейски държави от години, като по този начин активността и инициативата остава в ръцете на съответните лица“, обясни Илия Тасев.
След излизането на резултата от самотестването участникът в скрининга ще получи информация както трябва да предприеме по-нататък. Освен това данните ще бъдат и част от пациентското досие, като данните ще бъдат достъпни и за общопрактикуващите лекари на съответните хора, стана ясно още от думите му.
Той коментира и проведената в края на миналата година профилактична кампания за рак на маточната шийка, като отговори на критиките към резултата от нея.
„Ако за времето, в което са реализирани дейностите – октомври, ноември и декември, този успех го умножим по 12 месеца за една цяла календарна година, нещата не изглеждат толкова зле. Това е достъп на 17 000 жени до безплатна скринингова програма, така че тези дейности ще бъдат продължени от страна на МЗ и занапред с нови скринингови програми, които ще обхващат здравата част от населението“, каза Тасев.
Той съобщи още, че са установени 770 отклонения при проведените анализи от кампанията, като тези жени са насочени за допълнителни изследвания. При 48 от тях е идентифицирана необходимост от по-специфична диагностика и евентуално – лечение, стана ясно от думите му.
Повече от 16 000 жени се включиха в скрининга за рак на маточната шийка
30.04.2025 15:28:17Проф. Дудов: Липсата на скринингови програми за онкологични заболявания у нас е един огромен срам
18.02.2025 11:20:52Между 8 и 10 на 100 000 жени у нас умират всяка година от рак на маточната шийка
13.01.2024 10:17:40