!
Събота, 27 Април 2024
26
ноем
27
 

Промяна на здравния модел от здравно осигуряване към системата "Семашко"

Петък, 26 Ноември 2021 | 10:08:59
27

В сряда завършиха преговорите за коалиционно споразумение в областта на здравеопазването. Четирите партии – „Продължаваме промяната“, „Има такъв народ“, БСП и „Демократична България“ набелязаха редица мерки, ко

В сряда завършиха преговорите за коалиционно споразумение в областта на здравеопазването. Четирите партии – „Продължаваме промяната“, „Има такъв народ“, БСП и „Демократична България“ набелязаха редица мерки, които би трябвало да започнат да се изпълняват, ако успеят да направят правителство.

Някои от целите са резонни с оглед на бушуващата пандемия от коронавирус. Партиите се обединиха около това да се ускори ваксинацията на населението срещу COVID-19, да се оптимизират протоколите за лечение, както и други стъпки за справяне с пандемията.

Други обаче залагат цялостна промяна на модела на здравеопазването. За поредна година идеята за смяната на статута на лечебните заведения бе поставена на масата. Сега обаче тя вече е записана и като цел за евентуалната управляваща коалиция. Не стана ясно след като се премахне този статут, какви трябва да бъдат болниците, нито по какъв начин това ще им помогне. БСП и „Има такъв народ“ обаче бяха категорични, че това трябва да бъде заложено в целите. „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ настояха все пак това да се случи след допълнителен анализ.

На няколко пъти се чуха призиви доплащането да бъде напълно забранено. В крайна сметка то все пак бе разписано като „Анализ на доплащанията от пациентите и тяхното оптимизиране, когато лечението се осъществява по линията на НЗОК”.

Думата „безплатно” се използваше прекалено често, но повече с нотка на популизъм, а не с обяснение откъде биха дошли средствата за „безплатните” дейности.

В един момент дискусията започна да прилича на опит за връщане отново на модела „Семашко”. Дали ще се стигне до там, предстои да видим.

Ето и пълният списък на целите, договорени от четирите партии:

ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Краткосрочни мерки/спешни мерки

1. Осигуряване на максимални възможности за ваксинация на населението

  • a. Разяснителна информационна кампания
  • b. Създаване на множество мобилни групи за ваксиниране – съвместно с БЧК, Българския лекарски съюз и университетите
  • c. Усилие на системата за ясно разделение на потоците на пациенти с оглед поддържане на терапевтичната доктрина
  • d. Детайлно епидемологично проучване с оглед реална преценка на ситуацията, включително Т-клетъчен скрининг

 

2. Оптимизиране на протоколите за лечение, базирани на научни доказателства. Наличието на протоколи да бъде задължително, прилагането на протокола е отговорност на всеки лекар.

3. Конституиране на кризисен щаб в областта на имунологията, епидемологията

4. Ваксинацията да остане доброволен, информиран акт. Да работим на принципа на убеждението

Средносрочни и стратегически мерки

1. Създване на електронно досие и електронна здравна система – приоритетно създаване включително със съответните законодателни инициативи – срок до края на 2022 г.

2. Коригиране на дисбаланса в остойностяването на клиничните пътеки и извеждане на ролята им на финансов механизъм като първа стъпка към преминаване на нова система на финансиране.

  • a. Пилотно въвеждане на нови финансиращи механизми – най- късно 2023

 

3. Въвеждане на методични ръководства за лечение и диагностика с необходимите законодателни инициативи до дек. 2022 г.

4. Преформатиране на контролните функции на системата чрез изграждане на държавна агенция на национално и регионално ниво

5. Контрол на качеството – да бъдат закрити съществуващите медицински одити извън МЗ. Създаване на независима Агенция за медицински одит и акредитация към Народното събрание

6. Ефективно преобразуване на съществуващата Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Целта на преобразуването да бъде:

  • a. Агенцията да следи ефективно за качеството на здравната система
  • b. Агенцията да следи за оптимизацията и правилното разходване на средства
  • c. Агенцията да е независима от МЗ

 

7. Законодателни промени за повишаване ефективността на етичните комисии към съсловните организации

8. Дейностите и структурите в труднодостъпни и отдалечени райони, инфекциозните, родилните и детските звена и отделения да бъдат финансирани на база капацитет и потребност.

  • a. Да се направи анализ с цел смяна на модела на финансиране
  • b. С цел осигуряване на достъпност до здравеопазването
  • c. Необходимите законодателни и структурни промени да бъдат приети след анализ
  • d. Анализът и първоначалните дейности да се случат до 2022 г.

 

9. Детско здравеопазване

  • a. 95% заплатени лекарствени продукти от НЗОК и солидарно участие в заплащането от страна на родителите за деца до 14 г. за остри заболявания със създадени ясни контролни механизми след създаване на електронно досие
  • b. НЗОК да започне да заплаща потребителската такса на педиатрите
  • c. Изготвяне на цялостна стратегия и кадрово обезпечаване
  • d. Стимулиране на профилактичните програми за деца
  • e. Изграждане на Национална детска болница след подробен анализ. Анализът да бъде завършен до края на 2022 г.

 

10. Увеличаване на средствата за превенция и контрол на заболяванията в направление социалнозначими и инфекциозни заболявания, започвайки от бюджет 2022 г.

11. Преразглеждане и актуализация на здравната карта. Броят на леглата и кадрите да бъде оптимизиран спрямо европейските стандарти. Да се приемат необходимите законови промени в рамките на 2022 г.

12. Промяна в текущия модел на управление и финансиране

  • a. Подготовка за промяна на статута на държавните и общински лечебни заведения от „търговски дружества“ след анализ
  • b. Нов закон за лечебните заведения
  • c. Приемане на наредба за детайлна оценка на труда на медицинските специалисти с оглед създаване на национална рамкова система за формиране на възнагражденията. Рамковата система да отчита минимални почасови ставки, допълнителна квалификация, обема на извършената дейност и нейното качество
  • d. Финансиране на дейностите на лечебните заведения на базата на техните реални приоритети, определени от здравната карта и на база качество
  • e. Обществен финансов контрол на лечебните заведения, ползващи обществен ресурс
  • f. Минимално максимално съотношение между заплата и бонус на медицинските специалисти в лечебните заведения, ползващи обществен ресурс. Входящо предложение 1 към 20
  • g. В новия ЗЛЗ и свързаната нормативна база да бъде забранено заемането на управленски позиции в две различни структури. Заеманата управленска длъжност може да бъде максимум 2 мандата
  • h. Окрупняване на лечебните заведения – да има медицински център и болница

 

13. Анализ на най-добрия модел за здравно осигуряване/НЗОК

14. Анализ на доплащанията от пациентите и тяхното оптимизиране, когато лечението се осъществява по линията на НЗОК

15. Създаване на ефективно работеща доболнична помощ

  • a. Да се преразгледа ролята на семейните лекари
  • b. Да се подпомогне изграждането на структури на семейните лекари, за да работят на европейско ниво
  • c. Разширяване на скрийнинговите програми и обхвата на ваксинационните такива за социално-значими заболявания

 

16. Спешна помощ - ясен план до юни 2022 г. как до оптималния час всеки нуждаещ се пациент да получи необходимата медицинска помощ. Анализът да включва:

  • a. Оптимизиране на националната система
  • b. Адекватно заплащане на кадрите
  • c. Транспортно обезпечаване
  • d. Интегрирана комуникационна система

 

17. Промяна на наредбата за специализации и хармонизирането й с нормите на ЕС с цел облекчаването на специализациите. Ключови изисквания са:

  • a. Национален изпит
  • b. Здравна карта на лечебните заведения като места за специализация

 

18. Да се промени начинът на финансиране на специализантите и тяхното заплащане на пропорционален принцип спрямо участието им изпълнението на дейността. Те стават част от изпълнителите на пътеките по НЗОК.

19. Държавно финансиране с целеви стипендии за стратегически специалности във водещи центрове в света, обвързани с последващ задължителен период на работа в България

20. Интегриране на лекарски асистенти, фелдшери, парамедици в системата на здравеопазването. Възможност за регистриране на съсловни организации

21. Оптимално преструктуриране на ТЕЛК и НЕЛК в полза на пациентите

22. Интегриране на медицински регистри по всички специалности паралелно със здравното досие

23. Стоматологичното обслужване – средствата, които са предвидени по НЗОК да са за по-широк кръг дейности, включително спешна стоматологична помощ и детска профилактика (да се обсъди със съсловната организация)

24. Промяна на фокуса на здравната система с цел намаляване на болничното лечение

25. Регионализация на здравеопазването

26. Съществени промени в лекарствената политика с цел подобряване достъпа на гражданите до медикаменти, медицински изделия и лечебни храни. Законодателна инициатива при консултация с Български фармацевтичен съюз и относимите асоциации.

Присъствали: Ал. Симидчиев, Таня Андреева, Катя Панева, Димитър Димитров, проф. Георги Михайлов, Георги Йорданов, проф. Бойко Коруков, проф. Невена Цачева, Динко Странски, Иван Маджаров, Боряна Алексиева, Антон Тонев, Виолета Лорер, Асен Василев, Ивайло Христов, Иван Лютаков, Андрей Чорбанов, Силви Кирилов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
6ySH

Междувременно... 02.12.2021 08:14:22

Възнагражденията в Управителния съвет на Българската банка за развитие са намалени с приблизително 50 процента спрямо заплатите при управлението на ГЕРБ. Това съобщават от банката по повод днешния брифинг на партията, на който бившите управляващи. Оттам изтъкват, че членовете на съвета получават средно 16 хиляди и 625 лева месечно, спрямо над 47 хиляди лева на човек през август 2020 и близо 26 000 лева през септември същата година.

Elf 29.11.2021 10:01:24

Sistemata vinagi e bila Semashko.Nishto ne gubite ,kradci na drebno.Ima li Monopol/NZOK/ e socializam.No vi e dobre zashtoto ste robi i kradci.

гост 29.11.2021 08:29:22

Пак греда.Тия хора ако ще строят къща първо да си преброят тухличките,да не ги разхвърлят на камара ,а да ги подредят.Иначе пак на гола поляна и кече влачи-диря няма.Някой нещо за пациента да е споменал тук?За кого е тая система?Стига вече!

Четете за какви кражби иде реч! 27.11.2021 17:10:26

Шефът на Националната агенция за приходите (НАП) Румен Спецов обяви пред румънския вестник Libertatea, че от няколко месеца се прави проверка на голяма руска петролна компания, оперираща и в България, която през последните 10 години отчита загуби, въпреки че е една от най-големите на пазара в страната. Той уточнява, че около нея има куп други фирми, включително български, които работят по такъв начин, че печалбите се оказват в Швейцария или офшорни компании. Спецов е на посещение в Румъния, а пред изданието подчертава, че руската компания работи и на местния пазар. Той обаче отказва да назове името ѝ. Най-вероятно шефът на НАП визира "Лукойл". В средата на годината Асен Василев, който по това време все още беше служебен финансов министър, обяви, че "Лукойл Нефтохим Бургас" е започнала да плаща данък печалба. Той добави, че компанията винаги е на загуба, поради което не плаща и данъци в България.

За да има мир 26.11.2021 22:47:43

Дайте на всеки лекар за стартова заплата по 15 000 лв. чисто с индексация от 10% на всяка година стаж и по една къща бонус на Карибите. И най-важното, никой пациент да не им отнема от скъпоценното време.

Гост 29.11.2021 09:25:29

Ватник, това което описващ 2/3 е в Германия. Само ,че ти не свързваш медицинското обслужване на пациента със споменатите заплати. Защо ли? Защото сте си жалки пролетарски мародери. Германският лекар получава по 8500 евро месечна заплата с моя стаж 30 г. Без да броим парите от дежурства ,които са 500 евро за съботно 12 часово дежурство. И пациентите не им пречат никак - те си внасят тези осигуровки и са източника на доходи на лекаря. Не са като червените мангали тук

Гост 29.11.2021 23:15:02

Рекетьорче, заминавай в Германия, та да те видим как ще цвилиш от глад. Такива ганьовски търгаши никой по света не иска. Само тук ви търпим все още.

Der Spiegel : "Прeмиeрът cъc злaтнитe кюлчeтa в нoщнoтo шкaфчe” 27.11.2021 08:21:57

Мир може да има и при много по-скромни условия: стартова заплата 8000 лева след удръжките към Хазната, индексация на годишна база инфлацията(официална), умножена по 1,5 (всяка сергия си прави тази индексация НАГОРЕ , ЕЖЕДНЕВНО...), бонус къща на Карибите не е неоходима по разбираеми причини - с такъв достоен доход Лекарят може да заведе Семейството си на почивка навсякъде! По-непривлекателните общини могат да помислят по въпроса за един декар общинска земя за Дом за Семейството на Лекаря си, ако успеят да намерят такъв, който би пожелал да остане за по-дълго време да практикува в района и да се засели там. И без дежурния чиновнически РЕКЕТ при издаване на необходимите документи за строителството му! (ПУП, ОУП, МУП, РС и прочее!)Подчертавам! Скъпоценното време на Лекаря е определено с Наредба - 8 часов работен ден! Други въпроси, ехиден "Миротворецо", имате ли?

Гост 27.11.2021 15:43:01

Какви 8000 лв. колега, за под 10000 няма нужда да се говори. Нека ватниците да плащат, че ушите им да плющят. И да ни уважават и като хора.

Гост 28.11.2021 13:54:38

Идва времето за плащането КЕШ. Както при фризьорката, водопроводчика и автомонтьора!

Див селянин от юга 28.11.2021 10:40:30

Ей, мишки, не се изживявайте на рекетьорчета. Времето на папкането и кражбите приключва.

Der Spiegel : "Прeмиeрът cъc злaтнитe кюлчeтa в нoщнoтo шкaфчe” 27.11.2021 17:09:11

Колега, написах СТАРТОВА заплата 8000, Съгласен с Вас за 10 000, но след 6 месеца..

Бесен 26.11.2021 19:11:40

Т.3 зачерква медицината като наука и изкуство. Тия ненормалници с къса памет забравиха ли, как само преди година, някои малоумници на запад от Калотина препоъчваха лечение на COVID с хидроксихлоррокуин, как препоръчваха като гайдлайн включване на всеки на АБ терапия, как на всички им включваха лечение с КС ... НЕ , българрският лекар взем самостоятелно решени съобразно съвестта и знаният си и не се води от гайдлайни ...

Един 26.11.2021 18:37:50

Всичко е много хубави и ще е безплатно ,когато депутатите почнат също да работят безплатно о да чакат някой безплатно да им нахрани семействата ,ясно е ,че поредната реформа ще изгони и последните лекари от България ,одобено от тежките извънградски практики ,никой не предвижда облекчаване на работата на лекарите ,а само нови методи за тормоз ,рекет от институции и проверяващи и безплатен труда за държавата ,ами просто е ,работете вие този път и си се реформирайте ,ама точно както си идкате ,работете денонощно и безплатно ,ние няма да участваме този път ,омръзна ни от реформи !

чукча 26.11.2021 18:03:30

Тези хал хабер си нямат от действащата система, но са тръгнали да я променят!!! Резили! Седянката им показва дълбоко непознаване на системата, пълен профанизъм и пагубен популизъм...

Гост 26.11.2021 15:35:48

Пак не видях промяна в начина на здравно осигуряване. Стига с този солидарен принцип от социализма. Не се ли въведе индивидуално здравно осигуряване с натрупване на средства за какъв контрол и справедливо заплащане на лекарския труд говорим. Когато пациентът си върви с парите и лично контролира направените разходи не могат да стават никакви злоупотреби. Но тогава всяка извършена мед. дейност ще се заплаща. Няма нищо безплатно в медицината!

Гост 26.11.2021 14:29:55

b. НЗОК да започне да заплаща потребителската такса на педиатрите хахахха АЛООО а на личните лекари за прегледи на деца и освободени от такси за сметка на лекаря ?!?!?!?. Или не познавате системата а ? И кой плаща и кой не и с какви доводи е освободен и как това е системно ограбване?

Гост 26.11.2021 14:07:01

Колеги , забелязвате ли тенденцията Това безплатно, онова безплатно . Тези кандърми и преговори от събрани от кол и въже нещастници са все едно конгрес на БСП, Всичко това безплатно ще е за сметка на работещия лекар в България. Ограбването на неговия труд не само ,че не престава, а се бетонира и залива с нови марксически бози.

ПП Възнаграждение 26.11.2021 14:29:59

Aбсолютно вярно, забелязваме го колега, следим внимателно ситуацията. Единствената добавка от мен е, че ако там бяха преговарящи от ГЕРП, руските "патриоти" и (или) Костя Копейкин, положението щеше да е ПАК същото, че и доста по-трагично! Останете със здраве!

Гост 26.11.2021 17:26:19

Ми събралите се там по никакъв начин не се отличават от Копейкинци. Само още не са коментирали външната политика и как да цунат Путин по дупето. Ако цар Крум се събуди би добавил към законите рязане на езика на всеки казал думата безплатно и публично шибане на площада. Ама все по-идиотско става да се живее и работи в тая дупка с вируса на комунизма, коронавирусът репа да яде. Идва левичарската пандемия у нас

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 26.11.2021 19:44:43

Zapomnete mi dumite! Dnes sme 26-11-2021 g. Pak ]e si goworim!

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 26.11.2021 19:43:28

Повярвайте ми, че ако КостяКопейкиновците се докопат до 10-12+ % на следващите избори, ясно, отчетливо и десетки ПЪТИ по-болезнено ще усетите разликата между тях и гореседналите (разстлали се)!

112233 26.11.2021 11:24:36

Като ЛЗ са търговски дружества, защо не могат да си теглят ДДС-то? Никакви ТД не са в истинския смисъл, а са с такава регистрация само за целите на счетоводството.

Гост 26.11.2021 22:41:48

Щото върху здравните услуги не се начислява ДДС.

Гост 27.11.2021 08:23:52

Обаче Фирмите-доставчици на консумативи го начисляват за здравните заведения, и още как!

Гост 26.11.2021 14:03:31

Именно. Другарите Костов и Серсемаджиев освен фалшивата уж солидарна ЗОС направиха и личните лекари ЕТ само за целите на данъчното събиране. Реално личните лекари са с частни здравни заведения обаче работещи с натресени унизителни цени на здравните си дейности от политическата НЗОК под себестойността на услугата ,под себестойността на квалификацията , под стойността на отговорността като лекари. Просто когато е за здравни услиуфги са работници от социалистическия битов комбинат за безплатни неща, а когато е за доходи - се третират като едва ли не едри капиталисти. Смърт на Семашко ! А ПП ПП са просто мулета на ББСП/БКП и ше обслужват само тези кретени искащи още повече социализъм в държавата и Семашковизъм,.

Maйстор Фаянсаджия, д.м.н. 26.11.2021 10:38:53

Болниците трябва да се регистрират като Манастири! Ваши - Чалгун Славуцов и Нино Кур-нелиев! Обаче като отидеш в Техноимпекс (приватизираният) - няма безплатно, няма държавно! Лицемери проклети!


Всичко за коронавируса
Още новини
Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството
26.04.2024 17:21:58

Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството

Допълнителни 29 083 010 лв. са одобрени по бюджета на Министерството на здравеопазването. Това ст ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...