!
Неделя, 19 Май 2024
21
юли
1
 

Проф. Колева: Водата винаги лекува, когато е правилно подбрана като състав, температура и количество

Морската вода всъщност е минерална вода с по-особен състав и съответни въздействия, казва тя

Петък, 21 Юли 2023 | 15:22:33 Невена Попова
1

Проф. Ивет Колева е специалист по неврология и по физикална и рехабилитационна медицина. Преподавател в Катедра "Кинезитерапия" във ФОЗ при МУ - София. Днес разговаряме с нея за рационалното използване на водата като лечебно средство, за полезността, н

Проф. Ивет Колева е специалист по неврология и по физикална и рехабилитационна медицина. Преподавател в Катедра "Кинезитерапия" във ФОЗ при МУ - София. Днес разговаряме с нея за рационалното използване на водата като лечебно средство, за полезността, но и за опасностите, които могат да крият минералните води и морската вода.     

Проф. Колева, горещото лято като че ли е най-подходящото време да говорим за водата като средство за превенция и лечение. Затова нека първият въпрос бъде – каква вода и в какво количество трябва да приемаме, когато термометърът показва над 30 градуса?

При нормални температури човешкият организъм има нужда от около литър и половина до два литра вода. При по-високи външни температури необходимостта от вода се повишава, т.е. препоръчва се пиене на 2 до 3 литра вода за възрастен човек. За децата – в зависимост от възрастта и теглото, т.е. от 1 до 2 литра чиста вода. При хората над 65-годишна възраст – около 2 литра.

Разбира се, че пиенето на вода не е единственото, което трябва да имаме предвид при тези горещини. Препоръките включват и носене на широки и светли дрехи, както и леки до средно-интензивни физически натоварвания – разходки на чист въздух, сред природата, най-добре в интервалите до 11 часа и след 16-17 ч.

Голяма част от българските градове имат зелени площи – паркове, градини или са в близост до планини, където е доста по-добре да прекарваме най-топлата част от деня. При възможност – къпане в чисти водни басейни или хладен душ през по-топлите части от деня.

Кои са специфичните правила, валидни за детската възраст?

Децата имат все още недостатъчно съвършени механизми на терморегулация и са по-податливи на термични натоварвания, вкл. на прегряване и дори топлинен удар, така че при тях се налага още по-стриктно спазване на правила, за които говорихме дотук - приемане на хладни, но не ледени течности, светли нестягащи дрехи, шапка, неколкократно „разхлаждане“ на лицето и откритите части на тялото, дори обливания с по-хладка вода.

Децата над 3-годишна възраст могат да пият и бутилирана минерална вода. При бебета обаче се препоръчва изворна вода.

Страната ни е богата на минерални води. Знае ли българинът да ги употребява?

Да, права сте. България е изключително богата на минерални води и пелоиди, използвани още от древността за предпазване и лечение на различни състояния и заболявания. На нашата сравнително неголяма територия от 111 000 квадратни километра има над 200 хидроминерални находища с над 500 извора и сондажи.

Числеността и разнообразието във физико-химичния състав на минералните води правят от България балнеологична страна. Имаме минерални води с различна температура - от 4 до над 100 градуса по Целзий, и с различни ингредиенти - хлоридни, сулфатни, хидрокарбонатни и т.н.

Тук обаче трябва да отворим една малка скоба. За да бъде една вода минерална, тя трябва да бъде бактериално чиста, да има дълбок произход - да извира от недрата на земята, да съдържа минерални вещества – включително газове и микрокомпоненти, да оказва физиологично -терапевтично въздействие върху организма.

Всяка минерална вода съдържа и т.нар. автохтонна микрофлора – физиологични групи бактерии, които са безопасни за възрастния човек, но могат да имат негативно въздействие при малки деца, които все още не са развили имунна защита.

И още нещо – в прясната, налята на извора минерална вода, водната молекула е поляризирана, тя е дипол, който при проникване в човешкия организъм има изключително пречистващо действие, т.нар. ефект на тъканно промиване. Французите наричат този ефект ферфоризация, от faire fort (правя силен), което обяснява и благоприятните ефекти върху съвременния човек, който поема толкова много токсини от околната среда чрез дишане, хранене, химикали и други ингредиенти.

Затова бутилиращата индустрия по света се развива с толкова бързи темпове. Бутилираните води са по принцип слабо-минерализирани, съдържат под 1-2 грама на литър минерални соли, т.е. те могат да бъдат поемани през устата без опасност за стабилността на вътрешната среда на организма.

На практика слабоминерализирани води могат да бъдат безопасно ползвани като трапезни води, вместо водата от чешмата. Разбира се, става дума за бутилирани води, които за предпочитане трябва да са в стъклени бутилки, или за водата, налята директно от извора, но само през първите 24 часа.

Мит ли е, че бутилираните минерални води всъщност нямат терапевтично действие?

Категоричен мит. Освен този пречистващ ефект, за който стана дума, различните минерални соли имат и специфично действие при поемане през устата. Калцият стимулира калусообразуването след фрактури. Йодът е особено полезен при йод-недоимъчни състояния и при хипофункция на щитовидната жлеза, Флуорът профилактира зъбния кариес и остеопорозата. Хидрокарбонатният йон има антиацидно действие при някои видове гастрити и язви на стомаха и дуоденума. Магнезият участва във въглехидратния и мастния метаболизъм. Сулфатният йон стимулира жлъчната секреция. Сярата от сулфидните води стимулира възстановяването на хрущяла. Желателно е обаче изборът на трапезна минерална вода да бъде консултиран с лекар – специалист по физикална и рехабилитационна медицина. Или, ако човек реши да пие бутилирани минерални води вместо вода от чешмата – трябва да променя вида на ползваната минерална вода през 2-3 месеца. Разбира се, минералната вода може да се ползва не само за пиене.

През ваканционния сезон все по-често обръщаме внимание на водните процедури – било само за релакс или като лечебно средство - минерален басейн, хидромасажна вана, хидромасажни душове. Какво трябва да се знае за тях – кога са безопасни и кога крият рискове?

Правилно дозираните водни процедури никога не са опасни. Ключът е в дозата и в начина на приложение. Външното приложение на минералните води трябва да се осъществява по препоръка и под контрола на лекар – специалист по физикална и рехабилитационна медицина, дори при здрави хора. В противен случай рисковете са неизбежни.

През последните години у нас се налага все повече терминът SPA. Да припомня – той произхожда от латински - Sanus per aquam, Sanitas per aquam (Здрав чрез водата или Здраве чрез вода). Комплексният алгоритъм на СПА-профилактика и СПА-терапия включва и други компоненти - витамини и антиоксиданти, процедури с обикновена, минерална или морска вода, приложение на пелоиди - лечебна кал или луга, преформирани фактори - електростимулации, магнитно поле, ултразвук, активен двигателен режим и лечебна гимнастика.

Всички тези процедури, макар и базирани на естествени или леко преформирани физикални фактори имат доста сериозно въздействие върху организма.

Подчертавам необходимостта от консултация с лекар по физикална медицина, тъй като е необходим точен подбор на вида минерална вода и на вида водна процедура, а така също и коректно дозиране на температурата на водата и на продължителността на процедурата.

В медицинската практика има едно основно правило - Dosis facit venenum (Дозата прави отровата). И то се отнася не само за приемането на лекарства, но също и за витамини, антиоксиданти, физическа активност, процедури с естествени и преформирани физикални фактори.

Българинът по традиция има здравни навици, разполага със здравна информация и достъп до различни видове лечебни, но и псевдолечебни практики. Трябва да отбележим обаче, че понякога ползването на Dr Google може да не е безопасно. Имам предвид, че в някои „здравни“ сайтове има и невярна или недостатъчно точна здравна информация.

Ключът е в повишаване на здравната култура на хората, за което именно медиците също сме отговорни.

Но така също е важно да вървим към повишаване на здравната отговорност на всеки пациент или „потенциален пациент“.

Бих препоръчала на българина да се възползва от до лесния достъп, който имаме , нас до лекар – личен лекар или специалист.

Кога може да бъде опасна морската вода?

Чистата морска вода не е опасна. Опасно е обаче неправилното й приложение. Тук важат същите правила – точен подбор на времето от деня и на продължителността на морските къпания. По принцип препоръчваме слънчеви бани на плажа в интервалите до 11 ч. и след 16 ч, особено при тези температурни рекорди. Плуването в морето е желателно да се осъществява поне час след хранене, разбира се – след приложение на продукт със съответен слънцезащитен фактор - при повечето българи – фактор 20 за тялото и фактор 50 за лицето. При децата – фактор 50 за лице и тяло.

Пиенето на вода е задължително, както и избягването на много резки температурни разлики. Влизането в морето е желателно да е постепенно, трябва да се внимава с прегряването и с прекалено интензивните физически натоварвания във водата.

Морската вода всъщност е минерална вода с по-особен състав и съответни въздействия. На практика всички водни процедури могат да се прилагат и с морска вода - вани, душове, подводен масаж, подводна гимнастика, плуване.

При морските къпания обаче влизат в съображение и други фактори като въздух, слънце, време от деня, дори – наличието на планктон и водорасли. На морския бряг прилагаме и една атрактивна процедура с лечебна кал – т.нар. египетски метод: намазване с лиманна кал на цялото тяло и „изсъхване“ на слънце, много полезна за тургора на кожата, за кожната микробиота, за метаболизма. Разбира се, в сутрешните часове.

Ако трябва да обобщим накратко – кога водата лекува и кога може да разболява?

Човешкият организъм съдържа около 70 процента вода. Така че тя е жизнено необходима. Водата е извор на живот и извор на качество на живот. Водата винаги лекува при правилен подбор на температура, начин на приложение и количество на поета вода.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
K4VL

Банкова 23.07.2023 13:12:24

Страхотно интервю,кратко точно и ясно са обяснени нещата.Проф.Колева е страхотен човек и лекар.


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Кристина Радоева: Грешно поставената диагноза може да остави доживотен отпечатък
19.05.2024 12:07:12 Невена Попова

Д-р Кристина Радоева: Грешно поставената диагноза може да остави доживотен отпечатък

Д-р Кристина Радоева-Станева е възпитаник на МУ – София, където завършва образованието ...

С вечерно бдение отбелязваме Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН
19.05.2024 10:22:03

С вечерно бдение отбелязваме Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН

„Помним! Приемаме! Подкрепяме!“. Под това мото ще премине Международният ден за съпри ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...