Имунизацията срещу човешкия папилома вирус спасява животи. Това каза началникът на клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Александровска“ проф. Гергана Петрова пред Bulgaria ON AIR по повод стартиралата вчера безплатната ваксинация за деца срещу човешкия папилома вирус. За първи път програмата обхваща и момчетата. Тя не е задължителна, но е препоръчителна, тъй като HPV вирусите причиняват почти 5% от всички онкологични заболявания при мъжете и жените.
„В момента, в който започнаха да излизат публикации за това, че могат да се ваксинират и момчета, си казах, че ще ваксинирам сина ми, когато стане на 10. Имам див късмет, че той става на 10 и вече влизаме за безплатна ваксина и още днес ще бъде ваксиниран“, каза проф. Петрова.
Ваксинациите могат да бъдат извършвани от акушер-гинеколози, педиатри и общопрактикуващи лекари. Най-голям е ефектът при момчета между 10 и 14 години, както и при момичета от 9 до 15 години.
„Предполага се, че това е възрастта, в която не е започнал половият живот и това е предпоставка за по-рядък шанс да бъдат инфектирани пациенти“, обясни проф. Петрова.
Високорисковите типове HPV са общо 14, но от тях само два причиняват рак – най-често на шийката на матката при жените. Вирусолозите са категорични – днешната ваксина е много по-ефективна, за разлика от тази, която се поставя от 2006 година.
„Този вирус може да заразява и втори, и трети път. Например ако сте направили ваксина срещу 4 типа, на практика вие сте предпазени от тези 4 типа, като може да възникне заразяване с някои от останалите до 14. В този смисъл разполагаме с най-добрата ваксина – 9-валентната, и вероятността да не се повтори инфекция е много по-голяма“, каза вирусоложката проф. Радка Аргирова.
Втората доза се поставя след интервал 6-12 месеца от първата.