!
Събота, 24 Май 2025
16
окт
2
 

Проф. д-р Стефан Ковачев: HPV причинява рак и при жените, и при мъжете

Ваксинирането има смисъл във всеки етап от живота на човека

Сряда, 16 Октомври 2024 | 08:45:46
2

Проф. д-р Стефан Ковачев е началник на Клиниката по обща и онкологична гинекология във ВМА. Разговаряме с големия специалист по повод старта на мащабната национална информационна кампания „Вие сте герой за Вашето дете, днес и завинаги!“

Проф. д-р Стефан Ковачев е началник на Клиниката по обща и онкологична гинекология във ВМА. Разговаряме с големия специалист по повод старта на мащабната национална информационна кампания „Вие сте герой за Вашето дете, днес и завинаги!“ за повишаване информираността на родителите относно HPV-свързаните заболявания и ваксинацията срещу човешкия папилома вирус (HPV).

Проф. Ковачев, как се прави профилактика на HPV-свързаните гинекологични ракови заболявания?

Профилактиката е много важна, защото Човешкият папилома вирус (HPV) може да предизвика рак на външните полови органи на жената – вулва, влагалище, маточна шийка, както и на ануса. Профилактиката на тези заболявания е първична, вторична и третична. Първичната профилактика е ваксинацията – предпазването от инфекцията с ваксина срещу най-често срещаните генотипове на HPV. Вторичната профилактика цели на открие промените, до които е довела инфекцията с HPV. Това включва инструментално изследване на вулвата – изиоскопия, което се извършва от обучен колпоскопист и би трябвало да се прави при всеки гинекологичен преглед. Изследването на влагалището се нарича вагиноскопия, при което влагалището се оглежда за патологични промени с колпоскоп. Ако се открият вероятни предракови или ракови изменения, се налага вземане на биопсия и изпращане на материал за хистологично изследване. Изследването на маточната шийка се нарича колпоскопия. То открива външните промени на шийката, а в цервикалния канал се извършва цитологичен скрининг – взимане на цитонамазка през няколко години. Съвременният скрининг за рак на маточната шийка може да се извършва и с тестове за наличие на човешки папилома вирус.

Какви са последствията от липсата на ваксинация срещу HPV?

Ние, гинеколозите, се сблъскваме с последствията в нашата ежедневна работа. Това са различните предракови и ракови заболявания на вулвата, влагалището и маточната шийка, които налагат лечение. А ранното лечение на установените изменения от инфекцията с HPV всъщност представлява третичната профилактика.

Само че в България обикновено много късно се откриват раковите изменения.

Да, наистина раковите изменения се откриват късно. Това е поради ниската здравна култура на хората и защото не се явяват на задължителните си профилактични прегледи, които Здравната каса заплаща и организира чрез общопрактикуващите лекари. От друга страна, нямаме система за известяване на пациента, да го поканим да дойде на преглед. Нямаме и система, чрез която да оповестяваме резултатите.

Колко тежки са последствията от липсата на ваксина срещу HPV?

На пето или шест място сме в Европа по честота на рака на маточната шийка. А раковите изменения, причинени от HPV, са животозастрашаващи. Заболяват и много млади жени. Колкото по-рано се открият промените в резултат на инфекцията с HPV, толкова по-запазващи детеродните възможности на жената са интервенциите по лечението. Но когато късно се открият раковите промени, има висок риск тази млада жена да загуби детеродните си функции в името на опазването на живота й. 

Какви са митовете за ваксинацията срещу HPV и какво е реалното положение на нещата?

В България по принцип има сериозна съпротива срещу тази ваксина, неясно защо. Това е може би страх на родителите да ваксинират деца между 10 и 14 години. Защото, когато се срещнем с тези момичета в по-късна възраст, след 18 г., когато те вече имат право да взимат осъзнати решения за своето здраве, повечето от тях имат желание за ваксинация срещу HPV.

Като цяло положението с ваксиналното покритие не е добро. През 2012 – 2013 г., когато се въведе тази национална програма за профилактика на рака на маточната шийка, ваксиналното покритие беше над 20%, но с годините намаля. Може би за това изигра роля и пандемията от Ковид-19 и ваксинациите срещу вируса, причиняващ ковид. И сега ваксинацията срещу HPV у нас е много ниска. А в много държави ваксиналното покритие е над 70%.

Мит ли е, че деветвалентната ваксина срещу HPV е нова и недостатъчно изпитана?

Да, мит е. Деветвалентната ваксина срещу HPV се прилага в света от 2015 г. и е достатъчно изпитана. С нея са ваксинирани милиони хора и продължават да се ваксинират. Единствено в България до миналата година се използваше четиривалентната ваксина, която вече не може да се намери почти никъде. От 2024 г. на нашия пазар е деветвалентната ваксина, с която се ваксинират и желаещите, и момичетата от целевата група на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка.

Мит ли е, че след 14-годишна възраст няма смисъл да се ваксинираш?

Всяка жена и всеки мъж може да се ваксинира през целия си живот и пак ще има полза. Добре е обаче преди това жената да си направи изследване дали е носител на инфекция с HPV и с кои генотипове на вируса. Защото ваксината не лекува, а само предпазва от инфекцията с човешки папилома вирус. Дори да си носител на един или два генотипа, е добре да се ваксинираш, защото така ще се предпазиш от останалите 8 или 7 генотипа в състава на ваксината.  

Защо и мъжете трябва да се ваксинират?

Защото това е най-честата сексуалнотрансмисивна инфекция в света. И тъй като се предава чрез полов контакт, сексуалните партньори се заразяват. За съжаление, при мъжете все още нямаме одобрени тестове за установяване на инфекция с HPV. Но 70% от половите партньори на жени с тази инфекция също са заразени и са носители на HPV. За да спадне процентът на тази инфекция сред населението, трябва и мъжете да бъдат ваксинирани срещу HPV.

Мит ли е, че мъжете са само носители на инфекцията с HPV?

Напротив, и те се разболяват от онкологични заболявания, предизвикани от инфекцията с HPV. При мъжете има рак на пениса, на ануса, на фарингса, орофарингса, белия дроб и т.н.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
JD8B

Лектор 16.10.2024 20:16:42

Крайно време HPV ваксината в България да стане част от задължителния имунизационен календар. Така ще стигнем до желаната цел мечта - 70-80% ваксинално покритие. Защото колкото и да има здравно-образователни кампании Нане и Вуте и т.н все ще твърдят обратното.

Лекор 16.10.2024 20:15:13

Крайно време HPV ваксината в България да стане част от задължителния имунизационен календар. Така ще стигнем дж желаната цел мечта - 70-80% ваксинално покритие. Защото колкото и да има здравно-образователни кампании Нане и Вуте и т.н все ще твърдят обратното.


Всичко за коронавируса
Още новини
Честит празник!
24.05.2025 07:00:06

Честит празник!

На 24 май поздравяваме всички, които със своите знания, умения и дух създават блага, търсят и отк ...

Включват хората с увреждания в комисията за изготвяне на спецификация за помощни средства
23.05.2025 17:32:36

Включват хората с увреждания в комисията за изготвяне на спецификация за помощни средства

Министерството на здравеопазването публикува за обществото обсъждане редактираните текстове от На ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...