!
Сряда, 24 Април 2024
17
май
2
 

С над 2% са увеличени диагнозите в напреднал стадий на рак на гърдата

Петък, 17 Май 2019 | 13:45:26
2

Според Българския национален раков регистър от 2017 г. ракът на гърдата е на първо място по честота при жените и представлява 26,8% от всички злокачествени заболявания при тях. Около 67% от пациентите са диагностицирани в начален (първи и втори) стадий

Според Българския национален раков регистър от 2017 г. ракът на гърдата е на първо място по честота при жените и представлява 26,8% от всички злокачествени заболявания при тях. Около 67% от пациентите са диагностицирани в начален (първи и втори) стадий на заболяването, при 27.5% е в трети и четвърти стадий, а при останалите 5,1% стадият е неуточнен. Данните съобщи д-р Жасмина Коева-Балабанова, председател на УС на Българския алианс за прецизирана и персонализирана медицина (БАППМ), по време на конференцията „Рак на гърдата от А до Я“, която се проведе днес.

Основна цел на форума бе да даде информация за най-новите постижения в скрининга, ранната диагностика и терапия, както и вижданията за още по-успешно интердисциплинарно сътрудничество.

По думите на д-р Балабанова се наблюдава малко над 2% увеличение на диагнозите в напреднал стадий спрямо 2013 г., като 1 от 6 жени още при поставянето на диагнозата вече имат метастази. „Благодарение на съвременното лечение обаче, 5-годишна преживяемост се наблюдава при близо 22% от пациентите с метастази“, каза още тя.

Данните сочат, че заболеваемостта от рак на гърдата се увеличава с напредване на възрастта (след 35 г). и достига своя пик при 65-69-годишните (214,2 на 100 000 жени). Според Европейската инициатива за рак на гърдата за жени на възраст между 50 и 69 г. е силно препоръчително да посещават ежегоден мамографски скрининг. При дами между 45 и 74 г. със среден риск от развитие на заболяването също се препоръчва преглед веднъж годишно.

Доц. д-р Надя Димитрова от Обединения изследователски център на Европейската комисия в Испра, Италия представи Инициативата на Европейската комисия за рак на гърдата за осигуряване на качествена грижа, която включва 17 нови препоръки как да бъдат планирани, организирани и изпълнявани програмите за ефективен скрининг. Те включват освен съвети към жените, за да бъдат по-добре информирани, също и насоки към институциите и здравните специалисти как да планират, организират и предоставят ефективни и достъпни услуги. Препоръките акцентират върху ефективността на националните програми за скрининг на населението и възможността, която осигуряват, за достъп на всички пациенти до медицински прегледи и грижи.

Специален гост на конференцията бе и Денис Хорган, изпълнителен директор на Европейския алианс за персонализирана медицина. Той заяви, че основна цел на форума е да се запознаем с предизвикателствата, нуждите и възможностите за осигуряване на ранна диагностика и навременно лечение на пациентите с рак на гърдата в България. „Здравните власти в България е добре да инвестират повече средства за ранен скрининг и повишаване на информираността на младите жени за рака на гърдата“, каза той.

На форума бяха обсъдени също възможностите за прецизирана диагностика и ролята им в избора на терапевтично поведение, видовете медикаментозно лечение: химиотерапия, таргетна, адювантна и неоадювантна терапия на рак на гърдата.

В края на събитието участниците приеха Консенсус за необходимите стъпки за подобряване на резултатите от ранна диагноза и лечение на рака на гърдата.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
t#WR

Мануела Тошева 18.05.2019 16:30:54

Не е нужно да се лъжем, че МЗ, или някой друг прави нещо! Единствено лекуващите лекари са на "окопите" с болните. Финансирането на "търговските дружества" е интересно за администрацията, за да им се плащат заплати, бонуси и привилегии... ЕК да опише живота на един болен, тормоза върху него, че системата няма пари да го лекува, че трябва да има спестявания извън осигуровките за да си купува лекарства, храна и дрехи, да плаща огромни суми за режийни за да оцелее и пр. За което "държавата" изобщо не се интересува, за нея болните са само "пушечно месо" от което да се печели!

Путко Мафани Южна Африка 17.05.2019 17:23:30

Какви са тези измислени герои с тези комерсиални мероприятия? Изследователски център на Евро комисия? Пълна измама. И Таушанчето за капак, да вземе и той някаква кинта.


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...