!
Понеделник, 05 Май 2025
30
ноем
 

САЩ: Опасен ръст на употребата на мелатонин като средство за сън при деца

Едно от всеки 5 деца на възраст под 14 години приема такива добавки, понякога това продължава с месеци, алармират специалисти

Четвъртък, 30 Ноември 2023 | 14:59:46


Употребата на мелатонин става все по-честа практика сред американските деца, като близо едно от всеки 5 на възраст под 14 години възраст днес приема такива препарати с цел подпомагане на съня, пише BBCnews.com. Родителите все по-често го дават

Употребата на мелатонин става все по-честа практика сред американските деца, като близо едно от всеки 5 на възраст под 14 години възраст днес приема такива препарати с цел подпомагане на съня, пише BBCnews.com.

Родителите все по-често го дават на по-малки деца. Около 18% от децата на възраст между 5 и 9 години го използват като помощно средство за сън, сочат данни от ново проучване.

Миналата година Американската академия по медицина на съня издаде здравни препоръки относно употребата на мелатонин за млади хора. В тях категорично се подчертаваше, че родителите трябва да се консултират с лекар, преди да го дават на деца. Това обаче не се случи, посочват специалисти.

Мелатонинът е една от най-разпространените хранителни добавки, които американските родители дават на децата си, според Harvard Health.

В САЩ мелатонинът се счита за хранителна добавка и може да се купува свободно, за разлика от много страни, където той е класифициран като лекарство.

Изследване, публикувано наскоро в списание JAMA Pediatrics и базирано на резултатите от анкета сред родители на 993 деца на възраст от една до 14 години, е установило значително увеличение на употреба на мелатонин през последните години.

Въпреки че мелатонинът може да бъде краткосрочно решение за лесно заспиване, проучването показва, че родителите са го давали на децата си редовно и не за кратко време – деца в предучилищна възраст са приемали добавката средно 12 месеца, деца в начална училищна възраст – средно 18 месеца, и деца в пред-тийнейджърска възраст - средно 21 месеца.

Авторите предупреждават, че проучването е сравнително малко и не представя непременно пълната картина на употребата на мелатонин в цялата страна.

Въпреки това обаче е ясно, че тя нараства във всички възрасти през последните няколко десетилетия.

Онлайн проучване по-рано тази година от Американската академия по медицина на съня предполага, че около 46% от родителите са давали мелатонин на деца под 13-годишна възраст, за да им помогнат да заспят. Проучването установи също, че бащите са по-склонни да дават на децата мелатонин, отколкото майките, а по-младите родители са по-склонни да осигурят помощ за сън, отколкото по-възрастните родители.

Центровете за контрол на отравянията в САЩ отбелязаха скок от 530% в съобщенията за прием на поглъщане на мелатонин при деца между 2012-2021 г., според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC).

Предишни изследвания също така показват, че дозата мелатонин в добавките често се различава от количеството, посочено на етикета на опаковката - едно проучване например е установило, че количеството мелатонин варира в широки граници - от по-малко от половината до повече от 4 пъти от посоченото на етикета.

Засега се знае малко за дългосрочните ефекти от консумацията на мелатонин при деца и юноши.

Американската академия по медицина на съня съветва родителите да третират мелатонина като всяко лекарство и да го пазят далеч от деца.

Те също така насочват родителите да се консултират предварително с педиатър или медицински специалист, който работи с деца. Друг съвет към родителите е да разберат, че проблемите със съня при децата могат да се овладеят с промяна в навиците и поведението, с определяне на час за лягане и ставане от сън и с други мерки в дневния режим, а не с прием на мелатонин.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
FYLv


Всичко за коронавируса
Още новини
БЛС: Недопустимо е оказването на натиск чрез посещения пред лични адреси, заплахи или опити за стигматизация на медицински екипи
05.05.2025 09:42:05

БЛС: Недопустимо е оказването на натиск чрез посещения пред лични адреси, заплахи или опити за стигматизация на медицински екипи

Районната лекарска колегия на Български лекарски съюз – Пловдив изразява тревога от зачести ...

СЗО: Хигиената на ръцете е неотменна част от превенцията и контрола на инфекциите
05.05.2025 08:52:59

СЗО: Хигиената на ръцете е неотменна част от превенцията и контрола на инфекциите

Хигиената на ръцете е една от най-важните мерки за защита на здравето на пациентите и медицинскит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...