!
Четвъртък, 18 Април 2024
14
юни
 

Трима български пациенти вече получиха лекарства чрез ТheSocialMedwork

Сряда, 14 Юни 2017 | 10:05:06 Надежда Ненова


Вече трима пациенти са получили иновативни лекарства чрез регистрираната в Дания социална компания ТheSocialMedwork. Това е станало още преди да бъде подписано

Вече трима пациенти са получили иновативни лекарства чрез регистрираната в Дания социална компания ТheSocialMedwork. Това е станало още преди да бъде подписано партньорското споразумение между компанията и Националната пациентска организация (НПО), но те вече са преминали през цялата процедура на внос на иновативни, но нерегистрирани на българския пазар лекарства, съобщи за Zdrave.net председателят на НПО д-р Станимир Хасърджиев.

Лекарства, които не са регистрирани на българския или европейския пазар, но са одобрени от ЕС или САЩ, ще бъдат доставяни в България от ТheSocialMedwork по искане на болниците в рамките на утвърдените нормативни рамки. Компанията дава възможност и на пациента или близките му да си поръчат лекарството, предписано от лекар, но според нашето законодателство това не може да се осъществи.

Процедурата за България е разписана в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и тя дава възможност внос на лекарствени продукти, активни вещества, използвани като изходни материали, както и на лекарствени продукти, предназначени за клинично изпитване, да могат да извършват само физически или юридически лица, регистрирани като търговци. Те трябва да разполагат с лаборатория за контрол на качеството, помещение за съхранение и разрешение от ИАЛ. „Необходимите условия за да може български пациент да получи животоспасяващо лекарство са то да е налично и да му е предписано от лекар. Компанията работи с голям успех в света, от скоро и в Австралия и са запознати с процедурите във вяска държава“, каза д-р Хасърджиев.  

„Целта на партньорството е да бъде популяризирана мрежата сред лекарите и пациентите и дори най-тежко болните да знаят, че има надежда, ако някой някъде е успял да изнамери медикамент за заболяването им“, допълни д-р Хасърджиев.  

България е страната с най-дълъг срок за въвеждане на иновативни терапии след регистрацията им на европейско ниво в ЕС. Средно забавянето на достъпа на българите до иновативни медикаменти е 956 дни или близо три години, колкото е и в Румъния. За по-голямата част от останалите страни-членки срокът е под две години, а в държави като Дания, Швейцария и Австрия - около 100 дни или девет пъти по-бързо, отколкото у нас. Данните обявиха преди близо две години от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), но сроковете не са се променили до днес. Това е обусловено от бюджета на НЗОК, в който и в момента най-големите преразходи са по перата за лекарства за домашно лечение и онколекарствата в болничната помощ.

ТheSocialMedwork е социално предприятие, а не търговска компания, и целта е тя да е от полза на тези пациенти, които нямат време да чакат, каза още д-р Хасърджиев.

Като се изключи бавното темпо, с което новите лекарства достигат до българските пациенти, достъпът у нас е сравнително добър. От общо около 70 регистрирани иновативни терапии на европейско ниво в момента, в България вече се реимбурсират около 30 от тях, т.е. над 40%. Това обаче не би било възможно при поръчване на лекарството от ТheSocialMedwork и макар и част от разходите да бъдат покривани от болниците, по-голямата финансова тежест ще пада върху пациента, обясни още той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bNj9


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...