Хиляди млади лекари стачкуваха в Тунис, за да поискат по-високо заплащане и да предупредят за предстоящ колапс на здравната система, предаде Ройтерс.
Тези протести са част от по-широката вълна от социални вълнения, разтърсващи страната, предизвикани от влошаващата се икономическа криза и проблемите в обществените услуги. Това е и най-голямото предизвикателство за президента Каис Саид, откакто той завзе цялата власт през 2021 г.
„Изтощени сме, недоплатени сме и работим в система, която се разпада“, казва Марва, която отказа да назове фамилията си, докато участва в протестен митинг в столицата Тунис със стотици други лекари.
„Ако нищо не се промени, още лекари ще напуснат и кризата само ще се задълбочи“, добави тя. Протестиращите, облечени в бели престилки, размахваха плакати с надписи „Достойнство за лекарите“ и „Спасете нашите болници“, докато се събираха близо до парламента на Тунис.
Освен ниските заплати, протестиращите се оплакаха от остаряло оборудване и недостиг на основни медицински консумативи – фактори, които според тях подхранват нарастващия отлив на млади здравни специалисти към Европа и страните от Персийския залив.
„Докато властите пренебрегват нашите искания, ние ще продължим да настояваме, да се съпротивляваме и да сме в първите редици на социалното движение в страната“, каза пред Ройтерс Уаджих Дакар, ръководител на Организацията на младите лекари.
Засега Министерството на здравеопазването не отговаря на искането на Ройтерс за коментар.
Президентът Саид обвини протестиращите и ги определи като заговорници и провокатори, които създават на кризи в различни сектори, за да подкопаят държавата.














