Понеделник, 20 Май 2024
10
юли
7
 

Увеличават бройките за прием на медсестри и лекари в Медицинските университети

Понеделник, 10 Юли 2023 | 16:32:54
7

Министърът на образованието и науката да предлага на Министерския съвет за утвърждаване по-голям брой на приеманите за обучение студенти по специалност от регулираните професии „Медицина“. Това предвижда проект за Постановление за изменение

Министърът на образованието и науката да предлага на Министерския съвет за утвърждаване по-голям брой на приеманите за обучение студенти по специалност от регулираните професии „Медицина“. Това предвижда проект за Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 64 на Министерския съвет от 2016 г. за условията и реда за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и за приемане на Списък на приоритетните професионални направления и на Списък на защитените специалности, публикуван за обществено обсъждане.

Тази възможност ще може да се реализира след съгласуване с министъра на здравеопазването и в рамките на получените заявки на висшите училища за броя на приеманите за обучение студенти. По този начин ще бъдат предприети стъпки в посока намаляване недостига на лекари в здравните заведения в страната.

Към настоящият момент са включени изключения от строго регламентирания брой студенти за специалности от регулираните професии „Обществено здраве“ и „Здравни грижи“. Професионално направление „Здравни грижи“ е приоритетно и предложеното допълнение ще обхване и неговата хипотеза, като ще се отчита предложението на министъра на здравеопазването.

В мотивите към проекта се казва, че съгласно проекта на Национална здравна стратегия 2030, България е сред страните в Европейския съюз с най-малко общопрактикуващи лекари на човек от населението и броят им продължава да намалява, като се увеличава делът на лекарите, навършили пенсионна възраст и тези, които предстои да я навършат.

„Необходимостта от добре обучените и мотивирани общопрактикуващи лекари и лекари-специалисти от извънболничната медицинска помощ се обуславя от факта, че те са основен инструмент за реализацията на политиката за здравеопазване и преодоляване на здравните предизвикателствата, пред които е изправена страната. При изготвянето на план-приема през последните няколко години в Министерството на образованието и науката постъпват редица писма от Министерството на здравеопазването, висшите училища, представители на местната власт и директори на болници с молба за увеличаване на броя на отпусканите места за обучение в специалност „Медицина“. Необходимостта, която заявяват е свързана с регионални диспропорции по отношение осигуреността на населението с лекари, включително лекари-специалисти, които следват териториално диспропорционалното разпределение на населението като цяло, обусловено основно от разликите в социално-икономическите условия и качеството на живот между отделните региони“, пише още в мотивите.

В допълнение начинът на финансиране на различните специалности създава стимули в младите лекари да избират специалности, които са по-добре заплатени, с по-голям престиж и с по-добра професионална реализация, включително наличие на възможност за самостоятелна практика след придобиването на специалност. Съответно специалностите, които са с по-ниско заплащане, по-лоши условия на труд, по-нисък престиж и т.н. са по-нежелани. По данни на Министерството на здравеопазването броят на специализантите е недостатъчен спрямо заявените потребности по специалностите Спешна медицина, Вътрешни болести, Инфекциозни болести, Клинична микробиология, Пневмология и Фтизиатрия.

От МОН допълват, че отчитаният недостиг на лекари от страна на болниците в голямата си част е в резултат на увеличения брой лечебни заведения в страната през последните години от една страна и неравномерното териториално разпределение на лекарите от друга.

Проекта на постановлението и мотивите към него може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
UMfJ

Лекар 11.07.2023 21:17:45

За 70 ст на час нощен труд не е ли обида в лицето на българския лекар? Но кой го интересува? Нито пациента, нито държавата! А иначе, лекарят трябва да се интересува от здравето на пациента!!!!!

стар доктор 11.07.2023 22:44:48

Аз помня недалечната 1972-3 г., когато 1 час нощен труд беше 11 стотинки. По това време за едно подковано налче на обувките обущарите взимаха по 1 лев.

Светла 11.07.2023 10:46:27

Разковничето е в адекватно, реално и достойно възнаграждение! Колкото и да се увеличи бройката на студентите, при тези обидно ниски доходи от години, пак ще заминават за чужбина след дипломирането си и ще продължат да се затварят болници поради липса на персонал !

аз 11.07.2023 16:00:15

Разковничето е в европейско заплащане.

Лекар 11.07.2023 09:43:05

Така е! Интерната е "царицата на медицината", а у нас е силно подценена!

Гост 10.07.2023 21:10:48

Грубата грешка е, че хората считат тесния специалист за по-добър. Например кардиолога и интерниста. Единия гледа и лекува само сърцето, другия — и усложненията му, като бъбреците, белия дроб и др. Само дето касата дава направления за кардиолог и не дава за вътрешни болести, където прегледа ще бъде комплексен.

Лекар 11.07.2023 09:07:51

Подкрепям становището Ви. В практиката има много пропуски от т.н. тесни специалисти. Не се отчитат, няма статистика за това.


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатни кардиологични прегледи в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
20.05.2024 14:36:32

Безплатни кардиологични прегледи в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Безплатни кардиологични прегледи организира на 22 и 23 май Клиниката по кардиология на УМБАЛ &bdq ...

Д-р Илиев: Всяка година ще трябва да пренагаждаме ваксини срещу COVID, както е при грипа
20.05.2024 13:52:22

Д-р Илиев: Всяка година ще трябва да пренагаждаме ваксини срещу COVID, както е при грипа

„Протичането на новия вариант на COVID-19 – ФЛИРТ протича сходно с предходните. Той н ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...