!
Петък, 17 Май 2024
25
май
 

Цекулова: Когато имаш най-високата детска смъртност в ЕС, това означава, че имаш сбъркана национална политика

Граждански организации настояват за прозрачност и обществен съвет за детската болница

Четвъртък, 25 Май 2023 | 12:30:45


Да има прозрачност в процеса на вземане на решения по отношение на детската болница, да бъде създаден обществен съвет и да се формира национална политика за детското здравеопазване с участието на гражданското общество. За това настояха в интервю пред Б

Да има прозрачност в процеса на вземане на решения по отношение на детската болница, да бъде създаден обществен съвет и да се формира национална политика за детското здравеопазване с участието на гражданското общество. За това настояха в интервю пред БНТ Надежда Цекулова от Гражданска инициатива „За истинска детска болница“ и Георги Богданов от Национална мрежа за децата.

„Направени са първите стъпки, изискахме анализ през 2020 г., в него ще участват и международни експерти, има осъзнаване на високо политическо ниво, че данните, които генерира българската здравна система, са недостоверни и недостатъчни и трябва да бъдат супервизирани от специалисти, когато се анализират и се правят прогнози за следващите десетилетия. От друга срана обаче имаме едно политическо ръководство на Министерството на здравеопазването, което е изключително затворено за диалог и работи изключително непрозрачно. Което няма как да не буди притеснения у нас“, заяви Надежда Цекулова.

Тя подчерта, че тази бъдеща детска болница ще се изгради с парите на гражданите и ще лекува децата на гражданите. Гражданите обаче не участват в процеса.

„Не е имало диалог, откакто е настоящият екип, въпреки че има някакво раздвижване, откакто са д-р Здравков и проф. Пенева. Споменава се, че е имало консултации с гражданските организации, но това не е точно така“, каза тя.

Нейното мнение сподели и Георги Богданов. Той подчерта, че от гражданския сектор са дали стотици часове доброволен труд, за да се покаже каква трябва да бъде една истинска детска болница.

„След три, дори почти четири години вече те казаха, че ще правят анализ. Ние като граждански организации искаме да има прозрачност в този процес, искаме да има обществен съвет, в него да участват граждански организации, хора и специалисти, лица на нацията, които трябва да знаят какво трябва да се направи конкретно“, подчерта той.

Има ли частни интереси или лобизъм, който да пречи? На този въпрос и Надежда Цекулова, и Георги Богданов отговориха положително.

„Да, има такива интереси и те са в крайна сметка да се направи нещо частно и да се изтеглят специалистите, които работят в другите държавни клиники и това е абсолютно недопустимо. На специална пресконференция с БПА и други колеги заявихме, че това е недопустимо и не трябва да се случи. Детското здравеопазване не трябва да бъде частна инициатива, а на държавата и ясно да се посочва какви трябва да бъдат стъпките, по които да се развива то“, категоричен бе Богданов.

„Частната инициатива не е нещо лошо, нека не прозвучи това, което казваме, като призив за национализация на цялото здравеопазване. Въпросът е в това кой задава политиките и кой задава рамката. Идеята какво трябва да бъде детското здравеопазване трябва да я генерираме като общество, а не да бъде резултат от определени стопански интереси. Към настоящия момент България е държавата с най-висока детска смъртност в ЕС и с най-голям брой деца, които се лекуват в болница. Кои са причините това да е така? Трябва да имаме отговор на тези въпроси. Трябва да имаме и подходящи решения. И не си представяме как един стопански субект, който преди всичко би трябвало да се грижи за бизнеса си, може да даде отговора на тези въпроси. Това би трябвало да е национална политика. Когато имаш най-високата детска смъртност в общността, в която членуваш, това означава, че имаш сбъркана национална политика и никоя частна болница не може да реши този проблем“, отбеляза Цекулова.

Цекулова припомни още, че по мнение на специалистите детското здравеопазване не е като здравеопазването при възрастните и 90% трябва да се извършва в амбулаториите, т.е. децата да не влизат в болница.

И двамата участници в разговора бяха единодушни, че темата „детска болница“ като че ли досега е била повече дискутирана, за да донесе политически дивидент, отколкото като нещо друго.

„Имаме много хоспитализации, които не са необходими, например храненето с ентерални храни, което трябва да се извършва в болнични условия, вече две години и половина се занимаваме с този проблем – Касата да разреши да заплащат тези храни. Трябва да се мисли за изграждането на капацитет, който да поеме грижите за децата“, допълни Богданов.

„Искаме обществен съвет, искаме го откакто Кирил Ананиев е министър, изпратихме петима здравни министри, ще посрещнем и следващия. Вероятно ще изпратим и него“, заключи Надежда Цекулова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Phem


Всичко за коронавируса
Още новини
0,9% положителни проби, отново без починали
17.05.2024 08:47:44

0,9% положителни проби, отново без починали

4 са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 424 теста, което прави 0,94% поло ...

Гърция: Здравните власти призоваха за повишено внимание и ефективни мерки за защита от комари
16.05.2024 17:31:26

Гърция: Здравните власти призоваха за повишено внимание и ефективни мерки за защита от комари

Необичайно топла пролет ускори началото на сезона на комарите в много части на Гърция, съобщиха в ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...