„Проблем е НЗОК да остане без управител. Няма как да не бъде проблем, когато един кораб остане без своя капитан. Става блокаж, особено по отношение на разплащането“. Това посочи пред Bulgaria ON AIR здравният икономист и съветник в МЗ Аркади Шарков във връзка с подадените в петък оставки от страна на управителя и подуправителя на обществения здравен фонд.
„Така че тук в много кратък порядък от страна на Народното събрание ще трябва да бъде измислен механизъм, по който, първо, да бъдат изслушани управителят и подуправителят, понеже е сложен процесът, а впоследствие да бъдат гласувани и приети техните оставки, но същевременно да бъде изслушан евентуално нов управител и подуправител и да бъдат приети те като нови управляващи това звено“, коментира той.
Шарков отбеляза, че проблем може да възникне още до края на тази седмица заради разплащанията на Касата с нейните договорни партньори.
Здравният икономист коментира и бюджета на НЗОК за 2024 г., като започна с това, че бюджетът е добре направен. Той припомни, че най-добре подпомогнато перо е това за извънболничната помощ и там е най-сериозното увеличение спрямо предходните години, като в момента то е с около 16-17% спрямо предходната година.
Шарков подчерта, че от тази година са включени подобрени профилактични пакети, както и подобрени пакети по отношение на лабораторните изследвания.
„Тук обаче е важно да кажем, че даването на пари не означава, първо, че тези пари ще бъдат разходени ефективно, и второ, че ще стигнат до българския пациент“, посочи той, като уточни, че увеличението на бюджета следва да бъде съпътствано с информационна кампания за възможностите на пациентите за профилактика.
Не е ясно как ще усвоят средствата и болниците, особено тези в недобро финансово състояние, коментира здравният икономист и призова новите кметове да обръщат внимание на общинските болници.
От притока на пациенти и работата по клинични пътеки в лечебните заведения пък зависят заплатите на работещите в тях, отбеляза Шарков и припомни, че МЗ работи по промяна на пътеките като инструмент за финансиране, като в тях трябва да се включат не само основните диагнози, но и придружаващи заболявания. „В процес сме на разработка на една методология – която се оказа специфичен и сложен процес – по отношение на поставяне на тежести на заболяванията, както и тежести към клиничните пътеки, за които примерно ако един пациент е болен от едно, две или три заболявания и съответно състоянието му има нужда от много по-сложно лечение, цената за това лечение да бъде и по-висока, т.е. да бъдат подпомагани и мотивирани лечебните заведения, които лекуват по-сложно, с по-добро финансиране“, обясни той.
Аркади Шарков се спря и на проблема с лекарствата, като посочи, че този проблем съществува в цяла Европа. У нас пък един от определящите фактори за това е цената, отбеляза Шарков и заяви, че докато цените на лекарствата у нас се образуват по сегашния начин, ще има и казуси с това, че определени производители изтеглят от пазара своите продукти, тъй като нямат търговски интерес.
Управителят и подуправителят на НЗОК са депозирали оставките си
01.12.2023 17:15:04Ще бъдат искани оставките на управителя и зам.-управителя на НЗОК
01.12.2023 12:13:58Приеха бюджета на НЗОК на първо четене в зала (Обновена)
01.12.2023 11:39:08 Надежда Ненова