!
Неделя, 04 Май 2025
08
юни
1
 

Д-р Цеков: Дългият COVID е разнообразен и труден за диагностициране (Видео)

Сряда, 08 Юни 2022 | 16:22:48
1

Близо 12 млрд. са поставените дози в света от ваксините срещу COVID. Само в България поставените дози са над 4,4 млн. Това е огромно количество на поставени дози на ваксини, за които няма никакви сериозни съобщения за странични реакции и промяна в проф

Близо 12 млрд. са поставените дози в света от ваксините срещу COVID. Само в България поставените дози са над 4,4 млн. Това е огромно количество на поставени дози на ваксини, за които няма никакви сериозни съобщения за странични реакции и промяна в профила на безопасност. Това каза д-р Валери Цеков, председател на българското сдружение по иновативна медицина (БСИМ) по време на пресконференция „Пост-COVID синдром и усложнения“, която се проведе днес. Събитието е част от информационна кампания „По-силни срещу COVID-19” на Българското сдружение по иновативна медицина (БСИМ) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPHARM).

Д-р Цеков подчерта, че в света са регистрирани над 530 млн. случаи на COVID, а над 6 млн. души са загубили живота си. „Болестта нанесе своите мащабни поражения не само върху човешкия живот, но и върху икономиките по света. Все още обаче не можем да кажем, че няма заплаха от вируса и пандемията е приключила“, каза д-р Цеков.

Той се спря подробно върху последствията след преболедуване на остър COVID-19 (дълъг COVID-19). „Това е състояние, което се проявява при хора с анамнеза за вероятна или потвърдена инфекция със SARS-CoV-2 обикновено 3 месеца от началото на COVID-19, със симптоми, които продължават най-малко 2 месеца и не могат да бъдат обяснени с друга диагноза. Обичайните симптоми са умора, задух, когнитивна дисфункция и други, които оказват влияние върху ежедневието. Симптомите може да са новопоявили се след първоначално възстановяване от остър епизод на COVID-19 или обостряне на първоначалното заболяване. Те могат също така да варират или да се повтарят с течение на времето. По последни данни на Центъра за контрол на заболяванията (CDC) на САЩ при 13,3% от преболедувалите вируса с пост-COVID-19 той продължава един или повече месеца след заразяване, при 2,5% - три или повече месеца и при над 30% - шест и повече месеца сред пациентите, които са били хоспитализирани.

Здравословните проблеми при дълъг COVID-19 са разнообразни: кръвни съсиреци (тромбози), съдови, сърдечно-съдови, дихателни, хематологични, неврологични, бъбречни (остро увреждане на бъбреците, бъбречна недостатъчност), мускулно-скелетни проблеми, нарушено психично здраве, главоболие, „мозъчна мъгла“. „Много от тези състояния се срещат и при заболявания, различни от COVID-19 и нито едно не е уникално за дълъг COVID-19, поради което той е труден за диагностициране“, каза д-р Цеков.

Той допълни, че при децата също се наблюдава дълъг COVID-19, но по-рядко (около 2%). „Срещаните при тях симптоми са влошено физическо и психично здраве четири или повече седмици след инфекцията със SARS-CoV-2. Проявите са предимно тревожност, уморяемост, главоболие, сърцебиене, болки в мускулите, затруднена концентрация и безсъние, алергичен ринит.  По-склонни да развият дълъг COVID-19 са хората, които са преживели по-тежко заболяването, особено тези, които са били хоспитализирани или са имали нужда от интензивно лечение. В рисковата група попадат и хората, които са имали остри или хронични здравословни проблеми преди вируса, неваксинираните, преживелите мултисистемен възпалителен синдром (МВС) по време на или след заболяването, както и тези със затруднен достъп до здравеопазване и лечение“, каза още д-р Цеков.

По думите му при съмнение за дълъг COVID-19 е нужно без отлагане да се потърси лекарска помощ при общопрактикуващия лекар или специалист със съответната специалност. Д-р Цеков  припомни, че ваксините дават огромно предимство в защитата на лица и цели общности срещу инфекция и тежко протичане на заболяването. Ваксинираните, които впоследствие са се заразили, са по-склонни да бъдат безсимптомни в сравнение с неваксинираните. Данните показват, че вероятността при ваксинираните да се наложи хоспитализация е над 70% по-малка. Напълно имунизираните, при които има пробив във ваксинацията, са с около 49% по-ниска вероятност да развият симптоми на дългосрочен COVID-19 синдром от неваксинираните.

Националната информационна кампания „По-силни срещу COVID-19” има за цел да повиши информираността на обществото относно SARS-CoV-2 и необходимостта от ваксинация срещу него, да отговори на най-често задаваните въпроси и да промени отношението към имунизацията.

В рамките на кампанията е създаден анимиран видео клип, който ще се разпространява в социалните мрежи и медиите, както и ще се излъчва на екраните на метростанциите в София до края на месец юни. Информация за кампанията ще достига до обществото и чрез специален радио спот. Изготвени са и информационни брошури, които ще се разпространяват с помощта на общопрактикуващите лекари. Съдържанието на всички материали е съгласувано с Министерството на здравеопазването. 






Коментари по темата

Правила на форума за коментари
M169

Гост 08.06.2022 16:54:42

Тая мома почна да омръзва


Всичко за коронавируса
Още новини
Кипър регистрира четвърти случай на менингит от началото на годината
03.05.2025 10:59:25

Кипър регистрира четвърти случай на менингит от началото на годината

Тримесечно бебе с менингит е било прието в болница „Макариос“ в Никозия в тежко състо ...

АПАЗ: Нужна е координирана грижа за пациентите с болестта на Бехтерев
03.05.2025 09:46:57

АПАЗ: Нужна е координирана грижа за пациентите с болестта на Бехтерев

Съвременната медицина вече разполага с решения за хората с анкилозиращ спондилит – заболява ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...