!
Петък, 26 Април 2024
27
ноем
 

Доц. Кунчев: Търсенето на компромис е най-трудното в тази пандемия

Единствената ни цел е да прекратим този тренд на постоянно нарастване както на заболеваемостта, така и на смъртността, посочи той

Петък, 27 Ноември 2020 | 10:29:59


Когато се опитваме да правим изводи, ние обикновено изчисляваме и сравняваме данните на 14-дневна заболяемост и смъртност. По този показател все още не сме първи в света. Факт е, че това е едно нежелано място и е факт, че България навлезе в най-тежката

Когато се опитваме да правим изводи, ние обикновено изчисляваме и сравняваме данните на 14-дневна заболяемост и смъртност. По този показател все още не сме първи в света. Факт е, че това е едно нежелано място и е факт, че България навлезе в най-тежката фаза на епидемията у нас и затова и мерките, които взимаме се различават чувствително от мерките, които прилагахме досега. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Нова телевизия в коментар на информацията, че страната ни е първа по смъртност в света на 1 млн. население.

По думите му това не е изненада, макар че по заболеваемост не стигаме тази на Белгия, Чехия, Люксембург. „Така или иначе единствената ни цел е да прекратим този тренд на постоянно нарастване както на заболеваемостта, така и на смъртността“, каза доц. Кунчев.    

По отношение на мерките той уточни, че има много държави, които са наложили по-тежки мерки от България, но не са важни само те, а и тяхното спазване. „От 21 декември ще предприемем някакво смекчаване на мерките. Най-амбициозния план е да намалим случаите на COVID-19 с 30-35%, което е много трудно в такъв кратък срок от две-три седмици. Най-сработващото ще бъде да влезем в плато, да прекратим процеса на постоянно увеличаване и на заболеваемостта, и на смъртността, което също би било успех. Това обаче няма да е нещо, което ще постигне само МЗ или Щаба, а нещо, което трябва да постигнем всички“, допълни доц. Кунчев.

„Дискусията за праговете я слушам от много време. Такъв начин на планиране е неправилен и невъзможен. Никоя страна не работи така. Всички следващи мерки трябва да бъдат продиктувани само от получените резултати. Те ще бъдат постепенно разхлабвани. Ако постигнем успех ние смятаме да възстановим работата на детските градини, яслите и учениците до 4-ти клас. Идеята ни с тези мерки е да успеем да дадем на хората едни нормални празнични дни“, каза още той.

Доц. Кунчев заяви, че ако някой специалист ви каже, че знае какво точно ще се случи – лъже ви. „Никой не можеше да предвиди и да се подготви за всичко. Дори Швейцария е изчерпала капацитета на интензивните си отделения. Развитието на ситуацията ще ни води и при взимането на бъдещи мерки. Ще се опитаме да държим епидемията в нормални нива, когато не прекъсваме нормалните социални дейности в живота“, каза епидемиологът.

Той подчерта, че здравната ни система, с всичките й недостатъци, лекува 6 600 души в момента и изписва между 1 000 и 2 000 души всеки ден, които са излекувани. „Системата ще се справи, много трудно, но ще се справи и никой няма да бъде оставен на произвола на съдбата“, каза главният държавен здравен инспектор.

 Доц. Кунчев заяви, че в България имаме два големи проблема – недостиг на кадри в здравната система и недоверие в системата, което води до неспазване на мерките. „Търсенето на компромис е най-трудното в тази пандемия. Сигурно може мерките да бяха въведени по-рано или да са по-строги, но виждаме как се приемат и какви са реакциите. Няма как да не отчитаме и това“, каза още Кунчев. 

По думите му числото R, което показва колко човека заразява един човек, е повече от единица все още. „Ако мерките имат ефект, ще отчетем забавяне на разпространението. От около седмица активно обсъждаме въпроса за антигенните тестове. Ако съм 100% сигурен в антигенните тестове, ще поискам да ги изравним на PCR тестовете. Много зависи какви ангигенни тестове ползваме. Вече знаем, че започва да се оформя заболяемост около 10-15%, която е скрита. Обмисляме след всеки положителен антигенен тест, той да бъде потвърден с PCR и да се задействат всички последващи мерки. Когато той е направен в лечебно заведение, той да бъде изследван за сметка на държавата с PCR. Закупили сме и разпределили немалък брой тестове. В момента сме в процедура за осигуряваме на 1 млн. теста, така че да сме сигурни, че всеки има достъп до тях“, допълни той. 

Той изрази убеждение, че ще се узаконят SMS-ите, имейлите и обажданията по телефона за хората, които ще са поставени под карантина. Това обаче изисква законовата промяна да бъде приета и на второ четене.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
cm%w


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...