В 47-тото Народно събрание се очертава да има по-малко медици дори от предишния, 46 парламент. Въпреки че здравеопазването беше водеща тема в предизборните дебати, партиите са заложили отново на юристи и икономисти в листите си.
От листата на ДПС депутати със сигурност ще бъдат 27-годишният Юсеин Вейселов, който по образование е със специалност „Рехабилитация и ерготерапия“, д-р Хасан Адемов, доц. Джевдет Чакъров и д-р Стоян Стоянов. Ортопедът-травматолог д-р Стоянов е на 70 години, бил е зам.-министър на здравеопазването през 2009 г., а от 2010 г. до днес е управител на 23 ДКЦ – София.
БСП отново ще бъде представяна в парламента от проф. Георги Михайлов, който беше водач на листа в Благоевград. След окончателното отчитане на преференциалния вот е възможно депутат да бъде и вторият в листата в Монтана - д-р Илиян Тимчев, лекар в в хирургичното отделение на МБАЛ-Берковица.
Депутати от „Има такъв народ“ със сигурност ще бъдат и проф. Андрей Чорбанов, който водеше листите в София-област и Велико Търново, и доц. Силви Кирилов – водач на листата в Хасково.
Кандидати за народни представители бяха още хирургът д-р Ивайло Христов - втори в листата за Добрич, стоматологът д-р Христо Гушков – трети в листата в Благоевград и бившата кандидатка за министър на здравеопазването лаборантът Велислава Петрова, която беше седма в листата за 24 МИР София.
От партиите, които не успяха да получат сериозна подкрепа на вода в неделя, най-много медици имаше в листите на „Демократична България“. Със сигурност депутат ще бъде д-р Александър Симидчиев, който макар и трети в листата за 25 МИР София, беше изстрелян в парламента с преференциален вот.
В Благоевград на осмо място беше съдовият хирург д-р Васил Попов, работил е на трудови, граждански и консултантски договори в болница “Токуда” гр. София, „Софиямед“ гр. София, болниците в град Дупница, Разлог и Петрич.
Във Варна четвърти беше д-р Ивайло Митковски - ортопед-травматолог, а седми преподавателят в Катедрата по славянски езици и комуникации към МУ – Варна Петър Фотев.
Във Велико Търново на трета позиция беше поставен акушер-гинекологът Мавроди Калейнски, който е специалист и по репродуктивна медицина. Завършва медицина в Медицинска академия в София с отличен успех. Участвал е в международни обучения и специализации в САЩ, Нидерландия, Унгария, Англия, Швейцария. Завършил е курс на обучение в Световната здравна организация по сексуално и репродуктивно здраве.
Десети пък беше общопрактикуващият лекар със специалност хирургия д-р Христо Димитров, а петнайсети урологът д-р Цветозар Цачев.
В Добрич с преференция №107 беше д-р Диян Хинков e лекар-неврохирург в МБАЛ Добрич. Във визитката му в сайта на Демократична България пише, че той е с преобладаващ интерес в областта на гръбначната хирургия, а още от началото на COVID кризата е активно ангажиран с обучението и въвеждането в работа на новопостъпилите специализанти в болницата, както и за работата им в спешното отделение. 12 в същата листа беше общопрактикуващият лекар д-р Евгени Чобанов.
Почти сигурно този път в парламента няма да влезе педиатърът и детски ревматолог д-р Таня Андреева, която беше поставена на пето място в листата за 24 МИР – София и на девето – в листата за Пазарджик.
Възможно е обаче да видим като депутат лицево-челюстният хирург от УМБАЛ „Св. Георги“-Пловдив д-р Веселка Христамян, която е двете в Пловдив и втора – в Ямбол. В Пловдив на 13-та позиция беше поставен и д-р Борислав Матеев, клиничен ембриолог, университетски преподавател и ръководител на научна лаборатория в клиника за асистирана репродукция в Пловдив.
Шести в Сливен и 19-и в 23 МИР-София беше бившият представител от пациентската квота на НЗОК адв. Андрей Дамянов.
В Стара Загора на пето място беше д-р Станимир Трошев, очен хирург с 28-годишна практика, създател и управител на специализирана клиника в областта на високотехнологичната офталмологична грижа за съвременно лечение на различни видове очни заболявания. На 16-място д-р Димитър Басамаков, бивш участъков лекар в СЗУ с. Чалъкови. „От 2001 г. той е експерт в отдел „Лекарства и аптеки“ към РЗОК-Пловдив. В края на 2001 г. започва работа към фармацевтичната компания „Abbott Laboratories“ като медицински представител, а впоследствие от 2013 г. като мениджър ключови клиенти към „AbbVie“. От тази година работи като представител към компания “Johnson & Johnson”, пише в представянето му на сайта на „Демократична България“.
Общопрактикуващият лекар и специалист по Вътрешни болести д-р Христо Христов беше трети в листата за Търговище, а акушерката Елена Дамянова – пета.
В Ямбол четвърти беше д-р Димитър Брънков. В представянето му пише, че започва работа към Ямболска областна болница, нервно отделение и ЦСМП през 1989 г., където продължава да работи до реализиране на здравната реформа през 2000 година. От 2000 година работи основно като индивидуална практика с придружаващи договори към различни болници (Ямбол, Нова Загора, Омуртаг) и вещо лице към съда за район Ямбол, Бургас и Сливен. През годините е бил член на Български лекарски съюз. Понастоящем работи в Амбулатория за специализирана медицинска помощ по нервни болести – Д. Брънков ЕООД.
В листите на „Възраждане“ не открихме медици, но дни преди изборите като техен експерт в сектор „Здравеопазване“ се заяви доц. Атанас Мангъров.
Предстои ЦИК да обяви окончателния списък с народни представители, от който ще стане ясно и колко са депутатите-медици или работещи в сферата на здравеопазването в 47 Народно събрание.
Евентуалните депутати от „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ можете да видите тук и тук.
Нормалните лекари са експерти в професията си и не участват в политическата проституция. Лекари в политиката има само там , където тази професия е зачукана , където комунистите са я пресовали , угнетили до нивото на общ работник и не носи удовлетворение за положилия години усилия да я овладее и практикува . По това ще познаете държавите кочини , където плащат 22 пъти по-малко на упражняващите тази професия. Смешното е ,че и очакват германско обслужване ,че и отговорност от лекаря. Държави ,които държат на отговорността на лекаря не си позволяват жалко заплащане в този сектор. Би било нелогично ,нали? Не и в комунистическите кочинки.
Не може един общ работник в строителсвото да получава 1500 - 2000 лева и един елекроженист - 2500, а да се "реве", че има недостиг за медицински персонал. Същеверемнно се обявяват "спешно" свободни места за лекари със заплата - 1060 лева + 600 от НЗОК, които в много случаи зависят от волята на Директора.
Време е да се определят заплатие по следния начин: санитар - 1.5 минанимални работни заплати медицинска сестра - 2.5 минанимални работни заплати специализанти по клинични специалности с висше медицинсо и немедицинско обарзование - 4 минимали работни заплати специалисти с висше медицинсо и немедицинско обарзование и придобита специалност - 8 минимали работни заплати Заплащането за научни звания - асистенти, главни асситенти, доценти и професори да се определя от съответния Медицински Университет.
Умножи по две!
Аз го умножавам по четири! Пациентите ми си плащат чинно, и благодарят накрая! Без топла вода, бойлер и баня знаете ли как се живее?
Костадин Костадинов, 2017 г. “Ваксинацията е сред най-големите достижения на човешката цивилизация и отричането ѝ е проява на средновековно мракобесие”. “в антиваксърския случай не говорим само за една глупост, а за епидемия от изпростяване”. “Всеки, който отрича ползата от ваксинациите, е потенциален пациент на психиатрията”
Колегите депутати от всички парламентарни групи веднага да инициират законово повишаване на ПТ тройно. И без никакви освободени. Като начало на доплащането.
Лумпен, стига си квичал за пари, а докажи, че можеш да работиш качествено!!!
Абе тъп ака, защо употребяваш думи ,на които не знаеш значението ?!?!?! Лумпен може да бъде само пролетарският боклук, който ЧАКА НАГОТОВО БЕЗПЛАТНИ НЕЩА, А ХОРА С ОБРАЗОВАНИЕ ,СВОБОДНА ПРОФЕСИЯ НЯМА КАК ТЕХНИЧЕСКИ ДА БЪДАТ ЛУМПЕНИ по това определение за лумпен. Толкова сте прости и с липсващо основно образование, че трябва да ви бъде забранено да участвате във вот. Защото не желая прости хора да ми определят живота утре . Марш сега да провериш дефиницията на лумпен смрадливо същество с червен потник.
40 години работя и съм го доказал отдавна. Мърши като теб не лекувам. Пращам ти в партийния им клуб.
Проф.Михайлов от БСП- то нали беше тръгнал при бай Ставри? Или всичко си има цена....??
В листите на „Възраждане“ не открихме медици, но дни преди изборите като техен експерт в сектор „Здравеопазване“ се заяви доц. Атанас Мангъров.