!
Вторник, 15 Юли 2025
15
юли
5
 

Три предложения за изменение на ЗЛЗ за заплатите на медиците са внесени в парламента

Медицинските сестри не отстъпват от искането си за минимално възнаграждение от 150% от средната брутна месечна работна заплата за страната

Вторник, 15 Юли 2025 | 15:37:03 Надежда Ненова
5

Три парламентарни групи – ПП-ДБ, „Възраждане“ и „Величие“, внесоха в парламента законопроекти за изменение на Закона за лечебните заведения за регламентиране заплатите на медиците. Съгласно решението на парламентарната здр

Три парламентарни групи – ПП-ДБ, „Възраждане“ и „Величие“, внесоха в парламента законопроекти за изменение на Закона за лечебните заведения за регламентиране заплатите на медиците. Съгласно решението на парламентарната здравна комисия останалите парламентарни групи са внесли своите предложения директно в комисията, която трябваше да направи работна група, да обобщи предложенията и на 28 юли да представи общ законопроект. При тази ситуация процесът ще бъде забавен, тъй като първо трябва да бъдат разгледани входираните законопроекти. 

Припомняме, че младите лекари от инициативен комитет „Бъдеще в България“ представиха също свой законопроект, според който основните  трудови възнаграждения на лекар без специалност и магистър-фармацевт без специалност да не е по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на НСИ. Допълнително трудово възнаграждение на медицинския персонал за преминати през предходната календарна година форми на продължаващото медицинско обучение съгласно минимални изисквани, определени от съсловните организации, да не е по-малко от 1% от основното месечно трудово възнаграждение за всяка година. Допълнителното възнаграждение за придобита професионална квалификация в българско висше учебно заведение да е не по-малко от 5%, а от в друга държава от ЕС или ЕИП – 10%.

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) предложиха днес свои текстове за изменение на Закона за лечебните заведения. Те също настояват основното месечно трудово възнаграждение на специалистите по здравни грижи, независимо от собствеността на структурата, в която работят – държавна, общинска или частна, да не може да бъде по-ниско от 150% от средната брутна месечна работна заплата за страната, изчислена въз основа на последните 12 месеца, публикувани от НСИ. За месец март 2025 г., по официални данни на НСИ, средната брутна месечна работна заплата е 2 556 лв., което съответства на минимално основно възнаграждение от 3 834 лв.

БАПЗГ настоява успоредно с увеличаване на началните трудови възнаграждения на специалистите по здравни грижи, да бъде въведен и ясен и устойчив механизъм, който да гарантира осигуряването на средствата и изплащането им. Повод за това е негативният резултат, който вече видяхме при предходните опити да се увеличат трудовите възнаграждения на медицинските специалисти чрез залагането на минималните заплати от КТД в НРД. Настояват още повишаването на квалификацията на професионалистите по здравни грижи да бъде стимулирано, като

всеки сертификат носи допълнително заплащане в размер на 10% от средната работна заплата за страната,

а всяка придобита специалност по Наредба 1 на МЗ - допълнително заплащане в размер на 20%.

Според БАПЗГ предложенията им трябва да бъдат приети, за да бъдат запазени „малкото останали специалисти по здравни грижи, на които е нужно спешно да им се осигурят достойно заплащане, добри условия на труд и възможности за повишаване на квалификацията.“

Предложенията са направени въпреки предупреждението на председателя на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов, че основните трудови възнаграждения на лекарите и професионалистите по здравни грижи не могат да бъдат еднакви и при липса на съгласие, ще се налага допълнително да се търси решение на проблема.

Припомняме, че в законопроекта за изменение на ЗЛЗ, управляващата коалиция - ГЕРБ, БСП и ИТН предлагат основното месечно трудово възнаграждение по  категории персонал съгласно Националния класификатор на професиите и длъжностите, да е не по-малко от предвиденото в колективния трудов договор, а ако няма сключен такъв – не по-малко от предвиденото в последния колективен трудов договор. Допълнителното възнаграждение за придобита допълнителна професионална квалификация, свързана с изпълняваната длъжност, удостоверена със съответно свидетелство за придобиването й, да е не по-малко от 3 на сто от основното месечно трудово възнаграждение, а за допълнително възнаграждение за положен нощен труд да се заплаща не по-малко от 0,5 на сто от размера на минималната работна заплата за съответна година, определена с акт на Министерския съвет, за всеки отработен нощен час или за част от него.

От ПП-ДБ предлагат основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност и магистър- фармацевт без специалност, да е не по-малко от 150 на сто от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на Националния статистически институт, а основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, да е не по-малко от 125 на сто от средната брутна работна заплата за страната.

Допълнително трудово възнаграждение на медицинския персонал за преминати през предходната календарна година форми на продължаващо медицинско обучение съгласно минимална изисквания, определени от съсловните организации на лекарите, на лекарите по дентална медицина, на магистър-фармацевтите, на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, да е не по-малко от 1 на сто от основното месечно трудово възнаграждение за всяка година. Допълнително възнаграждение за придобита допълнителна професионална квалификация, свързана с изпълняваната длъжност, удостоверена със съответния документ за придобиването й, да е не по-малко от 5 на сто от основното месечно трудово възнаграждение.

От „Възраждане“ искат основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност, магистър– фармацевт без специалност, да е не по-малко от 150 на сто от средната брутна работна заплата за страната, която се определя на база последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година, съгласно публикуваните официални данни на Националния статистически институт. Основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, лекарските асистенти и помощник-фармацевтите, които упражняват дейност на територията на лечебните заведения, да е не по-малко от 140 на сто от средната брутна работна заплата за страната.

Допълнителното трудово възнаграждение на медицинския персонал за преминати през предходната календарна година форми на продължаващо медицинско обучение съгласно минималните изисквания, определени от съсловните организации на лекарите, на лекарите по дентална медицина, на магистър-фармацевтите, на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, да е не по-малко от 1 на сто от основното месечно трудово възнаграждение за всяка година, а допълнителното възнаграждение за придобита допълнителна професионална квалификация, да е не по-малко от 5 на сто от основното месечно трудово възнаграждение.

Началната заплата на лекар да е в нетен размер от 6 000 лева, за да спрат младите специалисти да напускат родината, предлагат от „Величие“. Съответно предлагаме началната заплата на професионалисти по здравни грижи, работещи в лечебни заведения да е в нетен размер 4 000 лева, а на санитарите и помощния персонал 1 500 лева. Допълнително трудово възнаграждение, което не е по-малко от 1 на сто от основното месечно трудово възнаграждение, да се заплаща за всяка календарна година, през която медицинският специалист е преминал форми на продължаващо медицинско обучение съгласно минималните изисквания, определени от съсловните организации. За всеки отработен час или част от него нощен труд се заплаща допълнително възнаграждение не по-малко от 0,5 на сто от размера на минималната работна заплата за съответната година, определена с акт на Министерския съвет.

За какво са единодушни партиите

И управляващата коалиция, и опозицията в лицето на ПП-ДБ, са съгласни, че трябва да има наказания за ръководителите на лечебни заведения, които не спазват регламентираните възнаграждения. Съгласно техните предложения управителите, изпълнителните директори, директорите, председателите и членовете на съвета на директорите на лечебни заведения, които не изпълняват изискванията, се наказват с глоба в размер на 15 000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение - с глоба в размер на 30 000 лв.

От ПП-ДБ, „Възраждане“ и „Величие“ пък настояват съотношението между максималното и минималното брутно трудово възнаграждение на медицинските специалисти в лечебните заведения за болнична медицинска помощ, да е не повече от 10 към 1, като брутното трудово възнаграждение се формира от основното трудово възнаграждение и всички допълнителни възнаграждения на медицинския персонал. От „Възраждане“ допълват, че максималното брутно възнаграждение за хабилитирани специалисти да е не повече от 15 към 1.

Пълните текстове на внесените предложения може да видите туктук и тук.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
7PLe

Гост 15.07.2025 20:41:42

Няма хаос. Просто нищо няма. Празни приказки, брътвежи, обещания. Стачка, протести до дупка и заплатите в размер не по-малко от 70% от депутатските, барабар с привилегиите им — бонуси, неограничени пенсии и др. ЦСМП да бъдат първа категория труд. За три години здравеопазването ни ще се въздигне при тези условия. Дали данъците ще ги вдигат или събират, колко да е здравната вноска и ще се плаща ли в пълен размер за държавните служители, децата и пенсионерите — няма нищо общо със заплатите в медицината! Хората там си заслужават всяка една стотинка! Поклон пред медицинските специалисти, които остават в БГ и ни лекуват тук!

Гост 15.07.2025 19:17:38

Хаосът е пълен...

Гост 15.07.2025 17:30:03

Лекар без специалност трябва да взема 150% от заплатата на мед. специалист - което е около 220% от СРЗ . Това обаче не съответства на искането на лекарите - защо ?

Гост 15.07.2025 17:26:56

Нещо не разбирам - лекар ще получава колкото медицинска сестра . Когато лекарят вземе специалност след 5 години заплатата му ще бъде намалена . Когато мед. специалист вземе квалификация ще иска 20 % увеличение .

lekar 15.07.2025 15:55:36

В момента на лекар с голям стаж докторска степен се плаща 200 лв. за PhD и по 50 лв. за специалност. И той ще иска да му се заплаща процент от СРЗ за тези неща - нпаример за докторска 30% от СРЗ и по 20% заот СРП за всяка специалност.


Всичко за коронавируса
Още новини
КЗК се среща с фарма асоциациите във връзка със секторния анализ
15.07.2025 17:58:52

КЗК се среща с фарма асоциациите във връзка със секторния анализ

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ...

Обнародваха новия Правилник за устройството и дейността на НЦЗПБ
15.07.2025 17:12:26

Обнародваха новия Правилник за устройството и дейността на НЦЗПБ

Новият Правилник за устройството и дейността на Националния център по заразни и паразитни болести ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...