Парламентарната здравна комисия ще заседава извънредно днес за възнагражденията на медиците, съобщи председателят на комисията проф. Костадин Ангелов.
По време на заседанието ще бъдат гласувани всички внесени от парламентарните групи законопроекти. Възможно е да се стигне и до изработване на общ законопроект, в който да залегнат всички предложения, за които и към момента е постигнато съгласие. Такива са цената за нощния труд и наказанията за директорите на лечебните заведения, които не се съобразяват със законовите норми за възнагражденията на медиците.
Предстои обаче депутатите да се разберат какъв да е размерът на тези възнаграждения и къде да бъдат записани. Припомняме, че от ГЕРБ, БСП и ИТН предлагат те да бъдат договаряни в КТД, а при липса на договор да е не по-малко от предвиденото в последния сключен КТД, увеличено с процентното увеличение на средната брутна работна заплата за страната за периода от крайната дата на действието му до датата на определянето на основно месечно трудово възнаграждение въз основа на публикувани официални данни на НСИ.
От ПП-ДБ предлагат основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност и магистър-фармацевт без специалност да е не по-малко от 150 на сто от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на НСИ, а основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, да е не по-малко от 125 на сто от средната брутна работна заплата за страната.
От „Възраждане“ също искат основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност и магистър–фармацевт без специалност да е не по-малко от 150 на сто от средната брутна работна заплата за страната, която се определя на база последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година, съгласно публикуваните официални данни на НСИ. Основното месечно трудово възнаграждение на медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, лекарските асистенти и помощник-фармацевтите обаче според партия трябва да е не по-малко от 140 на сто от средната брутна работна заплата за страната.
Началната заплата на лекар да е в нетен размер от 6000 лева, предлагат от „Величие“. Съответно началната заплата на професионалисти по здравни грижи, работещи в лечебни заведения, да е в нетен размер 4000 лева, а на санитарите и помощния персонал – 1500 лева.
Припомняме, че младите лекари от инициативен комитет „Бъдеще в България“ също представиха свой законопроект, според който основните трудови възнаграждения на лекар без специалност и магистър-фармацевт без специалност трябва да не е по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на НСИ.
Заплатите на младите медици да се договарят в КТД, предлагат управляващите
21.07.2025 14:59:41 Надежда НеноваТри предложения за изменение на ЗЛЗ за заплатите на медиците са внесени в парламента
15.07.2025 15:37:03 Надежда НеноваМладите лекари: Оставаме в протестна готовност, но изчакваме политиците да предложат измененията в ЗЛЗ
14.07.2025 18:08:18 Надежда Ненова